HomeAktualnościWalne w Łęczycance… prezes nie kryje zadowolenia, bo zarząd ma absolutorium. Jakie jeszcze podjęto decyzje?

Walne w Łęczycance… prezes nie kryje zadowolenia, bo zarząd ma absolutorium. Jakie jeszcze podjęto decyzje?

prezes pacholski

W siedzibie bursy szkolnej odbyły się zebrania Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni „Łęczycanka”. Kluczowe tematy to zatwierdzenie sprawozdań z działalności spółdzielni i finansowego, sprawozdanie z działalności rady nadzorczej, absolutorium dla prezesa zarządu i jego zastępcy, podział i przeznaczenie nadwyżki bilansowej za 2022 rok. Na ogólną liczbę 2 845 członków w czterech kolejnych zebraniach wzięło udział niewiele ponad 90 osób.

Zgodnie z prawem spółdzielczym zarząd jest zobowiązany zwołać Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni, podczas którego prezentowane są sprawozdania z jego działalności oraz finansowe. Członkowie przyjmują także uchwały z działalności Rady Nadzorczej, udzielają absolutorium dla prezesa i jego zastępcy, decydują o podziale nadwyżki bilansowej za poprzedni rok. W porządku obrad tegorocznych spotkań przewidziano również podjęcie uchwały w sprawie określenia kryteriów organizacyjnych i finansowych pn. „ Budowa lokali niemieszkalnych – garaży na wynajem” oraz prezentację wyników wyboru uzupełniającego członka Rady Nadzorczej.

Po zgłoszeniu kandydatów, Krzysztofa Graczyka i Roberta Łukasiewicza do wyboru uzupełniającego na członka rady nadzorczej, po rezygnacji Anny Bieniek, organ pracował w zmniejszonym składzie, przystąpiono do procedowania uchwał. Ostateczne wyniki wyborów i głosowań na poszczególne uchwały zostały zaprezentowane na ostatnim zebraniu cząstkowym w czwartek, 29 czerwca. Prowadzący zebranie Marek Majewski poddał pod głosowanie projekty uchwał zgłoszone przez grupę członków spółdzielni a dotyczących zmian w statucie.

– Pierwszy projekt uchwały dotyczy przekazania kompetencji zbywania, nabywania nieruchomości Walnemu Zgromadzeniu, w obecnym stanie kompetencje te posiada Rada Nadzorcza. 13 uczestników zebrania przy 1 głosie wstrzymującym się opowiedziało się przeciw projektowi uchwały – stwierdził przewodniczący zebrania.

Podobnie pozostałe projekty uchwał zgłoszone przez członków a dotyczące zniesienia wymogu dzielenia Walnego Zgromadzenia na 4 części, ograniczenie ustanawiania pełnomocników do najbliższych członków rodziny, rozszerzenie składu Rady Nadzorczej do 9 członków oraz zniesienie diety, obecnie jest to kwota 500,00 zł dla członka i 700,00 dla przewodniczącego, zostały odrzucone.

– Zmiany w Statucie muszą być przyjmowane w obecności 2/3 składu członków, co przy liczbie obecnych 92 uczestników kolejnych czterech zebrań cząstkowych czyni ten zamiar niemożliwym pod kątem prawnym – stwierdziła radca prawny.

Sprawozdania finansowe i z działalności zarządu i rady nadzorczej zostały przyjęte, podobnie jak absolutorium dla prezesa i jego zastępcy. Podczas czwartkowego zebrania posumowano wyniki wyboru uzupełniającego do rady. Funkcję członka tego organu będzie pełnił Robert Łukasiewicz, który uzyskał 63 głosy.

11-latki chciały zr
Dron obserwuje tiry
1 COMMENT
  • anna / 8 lipca 2023

    członkowie złożyli projekty uchwał w sprawie zmiany Statutu w sprawie ograniczenia posługiwania się pełnomocnictwami ( w 2022 roku było 240 pełnomocników – więcej niż członków) aby o sprawach spółdzielni decydowali spółdzielcy a nie obcy ludzie ( pełnomocnicy) . Uszczegółowienie w Statucie ilości części walnych do 2 ( jak dawniej). a nie 8 jak było w 2022 roku bo brak w Statucie zapisu co do ilości części ( par 13 pkt 2 cyt. ” Walne zgromadzenie jest podzielone na części wówczas, gdy liczba członków Spółdzielni przekracza pięćset ) , zmiana składu Rady nadzorczej do 11 osób społecznie ( bez wynagrodzenia) zgodnie z wypowiedziami kandydatów na Walnym w 2022 roku. Wypowiedź, że uchwały w sprawie zmiany Statutu musi podjąć 2/3 wszystkich członków mija się z zapisem par 18 pkt 4 Statutu cyt ” Walne zgromadzenie jest zdolne do podejmowania uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Spółdzielni na poszczególnych częściach walnego zgromadzenia” i inne ograniczające decyzje zarządu w sprawach wydatkowania pieniędzy z funduszu zasobowego spółdzielców.