Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Temat główny Warto przeczytać

Ruszają szczepienia dla dzieci

W rozporządzeniu opublikowanym w sobotę w Dzienniku Ustaw dopuszczono szczepienia nastolatków od 12. roku życia. Europejska Agencja Leków wcześniej wyraziła zgodę, by preparatem firmy Pfizer szczepić także tę grupę wiekową.

Szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat będą możliwe od 7 czerwca. Obecnie w Polsce na szczepienia mogą zapisywać się osoby od 16 lat.

Tydzień temu szczepionki firmy Pfizer do stosowania w tej grupie wiekowej dopuściła Europejska Agencja Leków (EMA), po przeanalizowaniu badania przeprowadzonego na dwóch tysiącach nastolatków. – Dane wykazały, że odpowiedź immunologiczna w tej grupie wiekowej jest podobna lub nawet lepsza niż ta, którą obserwujemy u młodych dorosłych i, co ważne, żadne z zaszczepionych dzieci w tej grupie nie zachorowało na COVID-19. Podczas gdy w grupie kontrolnej było 16 przypadków po dwóch dawkach placebo – zwracał uwagę Marco Cavaleri z Europejskiej Agencji Leków.

Kilka dni temu w Polsce zielone światło dla szczepionki w tej grupie wiekowej dała działająca przy premierze Rada Medyczna. – Na razie wszystkie dzieci będą szczepiły się tak jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych – mówił pełnomocnik rządu do spraw narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

Po wakacjach szczepienia będą prowadzone także w szkołach. – Akcja szczepień w szkołach będzie uzależniona od tego, ilu chętnych będzie w poszczególnych placówkach. To znów dyrektorzy szkół będą decydować, czy chcą by na terenie szkoły zorganizować punkt szczepień – wyjaśniał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dzieci – podobnie jak dorośli – przyjmują dwie dawki szczepionki w odstępie co najmniej trzech tygodni. 7 czerwca zostaną wystawione e-skierowania, które umożliwią zapisanie się. Będzie to możliwe przez infolinię, SMS, za pośrednictwem portalu pacjent.gov.pl lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Szczepienia nie są obowiązkowe i zgodzić się na nie musi rodzic.

szczepienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.