HomeTematy dniaPrzed świętami uważajmy na oszustów

Przed świętami uważajmy na oszustów

uwaga na oszustów

Przed nami święta Bożego Narodzenia. W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, wiele osób robi zakupy w Internecie, poszukując prezentów dla bliskich. Policjanci przestrzegają przed internetowymi oszustami, którzy są cały czas aktywni i wykorzystują kolejne ofiary. Przestępcy na wiele różnych sposobów wyłudzają pieniądze. Podczas zakupowego szaleństwa warto zachować czujność i uważać na naciągaczy.

Ofiarami padają nie tylko osoby starsze. Pamiętajmy, aby nie kopiować oraz nie wklejać numerów kont bankowych przy płatnościach internetowych. Wpisujmy te wartości ręcznie i sprawdzajmy, czy dobrze wpisaliśmy numer konta. Uważajmy na super okazje i duże promocje na sprzęt oraz inne artykuły, zwłaszcza w niskiej cenie. Dobrze byłoby zachować korespondencję ze sprzedawcą.

Lepiej dokonywać zakupów za pobraniem, dopiero po otrzymaniu i sprawdzeniu dostarczonego towaru.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o numer konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem, a w obecności kuriera sprawdzić paczkę. Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Warto sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, przeczytać opinie na jego temat, sprawdzić jego inne aukcje. Gdy otrzymamy wiadomość od sprzedawcy, nie wchodźmy na stronę sklepu wchodząc w przysłany link. Zawsze sami wpisujmy adres firmy w przeglądarkę internetową.

Oszuści wysyłają też SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki, podszywając się pod firmy kurierskie. Kwoty przeważnie są niewielkie, co nie wzbudza naszych podejrzeń. Pieniądze trafiają jednak na fikcyjną stronę banku.

W SMS-ie podany często jest link, który przekierowuje na stronę „niby” banku, a nieświadoma osoba wprowadza dane wrażliwe dotyczące konta (takie jak login czy hasło) i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów.

Musimy dokładnie czytać wiadomości od operatorów i kurierów, sprawdzać nadawcę wiadomości. Tuż obok nazwy powinien znajdować się adres mailowy. Warto go sprawdzić w Internecie.

Poprzez przełamywanie elektronicznych zabezpieczeń do komunikatorów, przestępcy w imieniu pokrzywdzonych wysyłają wiadomości do ich znajomych z prośbą o szybką pożyczkę, poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczą, np. chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku, czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta. Nie działajmy pochopnie.

Najpierw należy sprawdzić, czy osoba, która do nas napisała, lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Zadzwońmy do niej i potwierdźmy prośbę.

Nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom, nie przesyłajmy ich na podane przez nie numery kont i nie podawajmy nikomu danych do logowania na prywatne konta bankowe, oraz kodów do płatności mobilnych.

Jeśli mamy jakieś wątpliwości odnośnie wykonanych transakcji internetowych, zgłaszajmy je natychmiast na policji.

UDOSTĘPNIJ:
Ponad 11 tysięcy no
Groźnie na autostra
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.