Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Gm. Łęczyca Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać

Ciekawostka spod Łęczycy. Ale rój!

Do miejscowości Borek kilka dni temu przyleciał rekordowo duży rój. To około 60 tysięcy pszczół, które już zadomowiły się w podłęczyckiej pasiece. Większość osób na taki widok uciekłaby gdzie pieprz rośnie…

Sebastian Czarnecki od lat wspólnie z rodzicami prowadzi pasiekę. Przyznaje, że roje często znajdują nowy dom w jego ulach, ale tak ogromnego roju nie widział jeszcze nigdy.

– Pierwszy raz w życiu zobaczyłem coś takiego. Rój liczył około 60 tys. pszczół i ważył około 5 kilogramów. Zazwyczaj roje są o połowę mniejsze. Pszczoły usiadły na gałęzi śliwy, odciąłem gałąź, włożyliśmy pszczoły do pudełka transportowego, później spędziły noc w chłodnym miejscu i na drugi dzień włożyliśmy je do ula. Co ciekawe, niemalże w tym samym czasie, przyleciał do nas drugi rój, mniejszy, ale ten był bez królowej i po niedługim czasie odleciał – relacjonuje pan Sebastian. – Łącznie mamy 40 uli. Ten rekordowo duży rój był piątym, który przyleciał do nas w tym roku. Po nim, w ciągu kilku dni przyleciały kolejne roje. Ten rok jest pod tym względem wyjątkowy. Jeszcze nie zdarzyło się, żeby w ciągu trzech tygodni przyleciało do nas 13 pszczelich rodzin.

W pasiece państwa Czarneckich lada moment rozpoczyna się pierwsze w tym roku wirowanie miodu. Zebrany zostanie miód wielokwiatowy z przewagą mniszka lekarskiego.