OPK Ozorków
Korzyści ekonomiczne i eksploatacyjne z zastosowania wodomierzy ultradźwiękowych
W 2021 r. w ramach zakupów inwestycyjnych OPK Sp. zo.o. rozpoczyna wymianę wodomierzy głównych, które posiadają mechanizm pomiarowy skrzydełkowy na wodomierze które posiadają mechanizm pomiarowy ultradźwiękowy. Po rozstrzygnięciu postępowania publicznego pt. „Implementacja systemu rozliczeń i zdalnego odczytu wodomierzy przy zastosowaniu urządzeń pomiarowych ultradźwiękowych o wysokiej klasie dokładności”.
Spółka planuje wymienić wszystkie wodomierze główne w ilości 3043 szt. w okresie od 2021 r. do 2023 r. Ilość ta obejmuje wszystkie wodomierze będące własnością przedsiębiorstwa służące do rozliczeń z odbiorcami usług. Wodomierze ultradźwiękowe nie posiadają części zamiennych a ich żywotność wynosi 15 lat. W porównaniu, wodomierze tradycyjne podlegają wymianie co 5 lat z uwagi na zużycie części mechanicznych.
Zastosowanie technologii ultradźwiękowej w porównaniu do tradycyjnej jest o kilkanaście procent tańsze w zakresie ich eksploatacji.
Charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem techniki pomiarowej:
– pomiar ultradźwiękowy odbywa się w skali najwyższej dokładności pomiaru( +/-2%),
– dynamika pomiaru(Q3/Q1) min R160 jest identyczna w każdej pozycji montażu (pion, poziom, skos),
– odczyt jest zawsze w 100% zgodny ze wskazaniem wodomierza.
– zgodnie z charakterystyką urządzenia nie ma konieczności konfiguracji wbudowanego nadajnika radiowego po legalizacji wtórnej wodomierza,
– transmisja radiowa urządzenia spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. 138/2007 Poz.972).
– wodomierz wyposażony w moduł komunikacji bezprzewodowej jednokierunkowej działający w oparciu o standard europejski Wireless M-Bus tryb C1 nadający w bezpłatnym paśmie o częstotliwości 868MHz,
– przesyłany komunikat radiowy, zabezpieczony przed nieuprawnionym odczytaniem, indywidualnym kluczem o szyfrowaniu 128 bitowym AES,
– moduł radiowy zintegrowany nierozłącznie z wodomierzem i nie posiada osobnego numeru seryjnego,
– moduł radiowy przystosowany do prowadzenia odczytów objazdowych jak i automatycznych przy użyciu koncentratorów,
– radio aktywuje się po przepłynięciu pierwszego litra wody (nie trzeba programować wodomierza, uruchamiać nadajnika przed montażem, ani po montażu),
– próg rozruchu od 2l/h tj 0,002m3/h (dla wodomierz o Q3=1,6m3/h i Q3=2,5m3/h) zachowany przez cały okres eksploatacji wodomierza,
– brak zużywających się części ruchomych, po okresach eksploatacji ( tj : 5, 10, 15 lat) brak regeneracji urządzeń- jedyny koszt- legalizacja (17 zł/szt. DN20 około 350 zł dla DN100),
– bateria litowa o żywotności 15 lat (data przydatności zamieszczona na wodomierzu),
– niewrażliwość na drobne zanieczyszczenia występujące w sieci ze względu na brak części ruchomych.
– całkowita odporność na próby zafałszowania wskazań wodomierza (niewrażliwość na magnesy neodymowe, ściski stolarskie, struny wprowadzane do instalacji itp.)
– wbudowany rejestrator – 460 rejestrów dobowych, 36 rejestrów miesięcznych, rejestr 50 zdarzeń nietypowych.
– charakterystyka rejestrów zawiera:
datę i godzinę dla wskazania stanu wodomierza na koniec doby ( V [m3]), przepływ maksymalny jaki wodomierz zarejestrował w ciągu doby (przepływ V1 max. [l/h]), przepływ minimalny, jaki wodomierz zarejestrował w ciągu doby (przepływ V1 min. [l/h]), średnią temperatura licznika [C], minimalną temperatura licznika [C], maksymalną temperatura licznika [C], średnią temperaturę wody [C], minimalną temperaturę wody [C].
W paczce radiowej poza odczytem bieżącym i na koniec miesiąca wysyłana jest również informacja o alarmach aktywnych w danym momencie oraz archiwalnych (z informacją czasu trwania w ciągu -ostatnich 30 dni: Leak-Przeciek, Burst- awaria za wodomierzem- gwałtowny wypływ, Dry-Suchy, Reverse- Przepływ wsteczny, Tamper- Ingerencja w wodomierz).
Technologia ultradźwiękowa stwarza możliwość odczytu sygnału radiowego z głębokich piwnic i zalanych studzienek (klasa wodoszczelności IP68) za pomocą pasywnej anteny zewnętrznej.
Wdrożenie tej technologii pomiaru optymalizuje działalność w zakresie dostawy wody do odbiorcy, rozliczeń jej zużycia, eksploatacji urządzenia jakim jest wodomierz, w zakresie organizacji pracy w obszarze odczytów zużycia wody i stwarza możliwości minimalizowania czasu reakcji na przypadki awarii oraz ingerencji w infrastrukturę wodociągową. Reasumując obniża koszty działalności wodociągowej, co przełoży się na optymalizację opłat dla odbiorców wody.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.