HomeAktualnościMaturalny maraton. Jakie odczucia młodzieży z Łęczycy po pierwszych egzaminach?

Maturalny maraton. Jakie odczucia młodzieży z Łęczycy po pierwszych egzaminach?

maturzyści łęczyca

Tradycyjnie, egzaminem pisemnym z języka polskiego, rozpoczęły się matury. Ten rok jest dość wyjątkowy, bo egzaminy są przeprowadzane w dwóch formułach 2023 i 2015.

Ten podział i nowe wymagania mają związek z wprowadzoną w 2017 roku reformą szkolnictwa polegającą na likwidacji gimnazjów. Formuła 2015 dotyczy absolwentów trzyletniego liceum i czteroletniego technikum. Natomiast na nowych zasadach egzaminy zdają uczniowie prowadzeni według nowej reformy edukacji, którzy w tym roku kończą czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w starej formule z 2015 roku składał się z dwóch części: testu i tekstu własnego w formie rozprawki na jeden z dwóch tematów lub przeprowadzenie analizy tekstu literackiego. W rozprawce podano problem, zdający winni przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je odwołując się do zamieszczonego w arkuszu fragmentu tekstu oraz innych dowolnie wybranych dzieł malarskich, filmowych czy literackich. Do rozważań na temat „ Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka” w oparciu o fragment „Pana Tadeusza” lub „ Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń na podstawie fragmentu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W przypadku analizy tekstu poetyckiego należało zinterpretować wiersz. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwał 170 minut.

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule 2023 pisali uczniowie Liceów Ogólnokształcących. Podczas 240 minut maturzyści mieli za zadanie rozwiązanie dwóch testów i napisanie tekstu własnego, rozprawki na jeden z dwóch tematów: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” i „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem”. W tekście własnym należało się odwołać do utworów literackich i do wybranych kontekstów: literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego.

Jakie były pierwsze wrażenia po egzaminie?

– Zwyczajowo, najwięcej emocji budzi napisanie tekstu własnego. Większość z nas zdecydowała się na rozważania na temat człowieka i jego bohaterskiej postawy w ocenie innych ludzi. Trochę niefajnie, że egzaminy rozpoczęły się tuż po majówce, no ale za to potem czekają nas długie, wspaniałe wakacje – mówią z przekonaniem byłe uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy.

Podobne zdanie prezentują inni maturzyści.

– No cóż, tegoroczne dni wolne spędziliśmy w większości na powtarzaniu materiału. Krótki spacer i powrót do książek. Egzamin nie był jakiś strasznie trudny, jeżeli ktoś systematycznie się uczył, to spokojnie można było rozwiązać zadania – powiedział nam jeden ze zdających.

– Teraz jest na pewno bardziej pracowicie, ale perspektywa długich wakacji niewątpliwie rekompensuje ten bardziej wzmożony okres pracy – wtrąca inny maturzysta.

Matury 2023 w obu formułach będą przeprowadzone do 23 maja. Matury ustne odbędą się od 10 do 23 maja 2023 r. (poza 14 i 21 maja). Z kolei egzaminy w terminie dodatkowym odbędą się od 1 do 19 czerwca 2023 roku, a egzamin w terminie poprawkowym od 21 do 22 sierpnia 2023 r.

Dziś maturzyści zmagali się z królową nauk – matematyką.

Łódzkie na plus. P
W Ozorkowie uhonorow
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.