Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Daszyna Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać

Zbigniew Wojtera, wójt gminy Daszyna, chce kupić elektryczny autobus szkolny

Przyszedł czas na zmianę leciwego autobusu dowożącego dzieci do szkoły w Daszynie. Rada gminy zabezpieczyła na ten cel środki finansowe, ale kiedy pojawił się program „Kangur”, który zakłada dofinansowanie dla gmin wiejskich na zakup elektrycznego autobusu szkolnego, wójt Zbigniew Wojtera postanowił ubiegać się o pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Program skierowany jest właśnie do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Dofinansowanie do zakupu w pełni elektrycznego autobusu szkolnego może wynieść nawet do 95% kosztów. Złożyliśmy wniosek i oczywiście liczymy, że zostanie pozytywnie rozpatrzony – przyznaje wójt Z. Wojtera.

Gmina Daszyna byłaby pierwszą w regionie, gdzie dzieci do szkoły byłyby dowożone nowoczesnym elektrycznym autobusem. Pomysł wpisuje się proekologiczną koncepcję rozwoju gminy Daszyna, która od lat stawia na inwestycje związane z OZE.

– Złożyliśmy niezbędne dokumenty oraz wniosek o dofinansowanie. Jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że rada gminy także widzi potrzebę wymiany naszego autobusu szkolnego i część pieniędzy mamy już na ten cel zabezpieczoną, więc o wkład wkład własny nie musimy się martwić. Ostateczną cenę autobusu określi oczywiście przetarg. Jedna z gmin w województwie łódzkim skorzystała z tego programu, kupili już autobus. Koszt wyniósł około 2,5 mln złotych – mówi Mariusz Gralewski, sekretarz gminy Daszyna. – Nasz autobus dowozi uczniów z okręgu szkoły w Daszynie. Dziennie pokonuje 160 km.

Jeżeli wniosek gminy Daszyna zyska akceptację, elektryczny autobus zostanie kupiony najprawdopodobniej w przyszłym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.