Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

spycimierz dywan
Powiat poddębicki Warto przeczytać

Ukwiecony Spycimierz

Słynne Boże Ciało w Spycimierzu w tym roku odbywa się bez procesji ulicami wsi. Parafianie jednak nie zrezygnowali z podtrzymania wielopokoleniowej tradycji układania kwietnych dywanów, która liczy sobie już przeszło 200 lat i znajduje się na polskiej liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Piękne kobierce powstały na placu przykościelnym, gdzie po mszy plenerowej o godz. 17:00 przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem. Tradycyjna Trasa Bożego Ciała w Spycimierzu ma blisko 2 km długości. Chodnik biegnący wokół kościoła to zaledwie 170 metrów, którymi musieli zadowolić się w tym roku parafianie.

Nie da się jednak ukryć, że brak możliwości ułożenia 2-kilometrowego kobierca, tak jak to było dotychczas, doskwierał chyba najbardziej samym mieszkańcom:

– Dla każdego tutaj jest to ogromne przeżycie, do którego przygotowujemy się od dawna. Z myślą o swoim odcinku trasy procesji na Boże Ciało zasiewamy w ogródkach gatunki kwiatów kwitnących na przełomie maja i czerwca, tak, żeby materiału na dywan było jak najwięcej – opowiada jedna z mieszkanek Spycimierza. – Nasza rodzina odkąd pamiętam bierze udział w układaniu, to zwyczaj pielęgnowany u nas od pokoleń.

Mimo zagrożenia epidemicznego, które rozpoczęło się już w marcu, mieszkańcy mieli nadzieję, że do połowy czerwca sytuacja unormuje się na tyle, by tradycyjna procesja mogła się odbyć. Jeszcze miesiąc temu nie było konkretnej decyzji, a gdyby wszystko potoczyło się zgodnie z pozytywnym scenariuszem organizacji procesji w Spycimierzu, kwiaty trudno byłoby zorganizować z dnia na dzień. Tak się jednak nie stało, ale materiał absolutnie nie mógł się zmarnować. Tak powstał fragment dywanu na ulicy, przed domem rodziny Winnickich.

Ze względu na obecną sytuację, już nie tylko w sensie lokalnym, ale w wymiarze światowym, jeden z fragmentów dywanu był szczególny, ponieważ powstał na znak nieustającej współpracy z naszymi Przyjaciółmi z Włoch:

„Żaden dystans nas nie rozdzieli, a na pewno nie zatrzyma” – to hasło przewodnie inicjatywy włoskiego Stowarzyszenia Infiorltalia dla uczczenia tegorocznych obchodów Bożego Ciała. Stowarzyszenie zrzeszające ośrodki kultywujące tradycję układania kwietnych dywanów od kilku lat współpracuje z Gminą Uniejów i Parafią w Spycimierzu. W dniu święta wszyscy członkowie Stowarzyszenia układają w swoich miejscowościach, z wykorzystaniem typowych dla siebie technik, identyczny kwietny kobierzec według szkicu autorstwa Aldo Longobardi z miejscowości San Valentino Torio. Obraz przedstawia symbole związane ze świętem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wraz z kwiatem będącym logo Stowarzyszenia. Szkic podzielony jest liniami na kształt puzzli. Pomysłodawcą tego elementu był proboszcz miejscowości Cusano Mutri. Zabieg ma na celu podkreślenie zjednoczenia wielu elementów, które do dnia święta były rozdzielone z uwagi na dystans społeczny narzucony przez służby sanitarne w związku z pandemią Covid-19.

Wszyscy członkowie Stowarzyszenia we Włoszech i poza granicami, jak np. w Spycimierzu w Polsce lub Ponteares w Hiszpanii, ułożyli w swoich miejscowościach ten sam obraz, a ideą, która przyświeca przedsięwzięciu, jest wyjątkowy i wspólny przekaz, będący wyrazem solidarności i jedności w obliczu pandemii. Zaangażowane wspólnoty dają w ten sposób wyraz zamiłowaniu do sztuki układania kwietnych kompozycji i tradycji w nadziei, że trudna sytuacja nie zachwieje ich ciągłością.