Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Zdrowie i Uroda

Te zioła doskonale wspomagają pracę wątroby

Warto pić je codziennie

Wątroba to jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Jest odpowiedzialna m. in. za odtruwanie organizmu, trawienie tłuszczy oraz odnowienie i magazynowanie krwi. Niestety jej rola w procesie trawienia sprawia, że łatwo może dojść do zakażenia lub uszkodzenia. Zdarza się to po lekach, po alkoholu, w wyniku niektórych chorób krwi lub po spożyciu substancji toksycznych (np. źle rozpoznanych grzybów). Poza tym zła dieta może spowodować otłuszczenie lub zaburzoną pracę tego organu. Oto poradnik jak przeprowadzić odtrucie wątroby w warunkach domowych i pod opieką lekarza.

Jak długo regeneruje się wątroba?

Regeneracja wątroby zależy od stopnia jej uszkodzenia. Jeżeli chcecie wiedzieć jak długo regeneruje się wątroba, to musicie się zorientować z jakiego rodzaju uszkodzeniami macie do czynienia. Przy przewlekłych chorobach lub ciężkim zatruciu szybka regeneracja może być niemożliwa. Na szczęście w większości przypadków da się wątrobę wyleczyć. Jednak czasem może to trwać nawet kilka miesięcy. Zdrowa wątroba potrzebuje jednego do dwóch dni, żeby się zregenerować po alkoholu, który wypiliśmy jednorazowo w zbyt dużych ilościach. Dużo zależy od trybu życia, stanu zdrowia i indywidualnych cech organizmu. W przypadku odtruć po lekach nie ma już tak jednoznacznej odpowiedzi. Zależy, ile i jakie substancje zażywałeś, jak długo trwało leczenie. Jeżeli masz podejrzenia, że twoja wątroba potrzebuje regeneracji, to najlepiej zacznij od wizyty u lekarza. Może się okazać, że konieczne będzie zastosowanie leczenia farmakologicznego, żeby poprawić wyniki wątrobowe.

Domowe sposoby na uszkodzoną wątrobę

Najlepszym domowym sposobem na regenerację wątroby jest odpowiednia dieta. O niej powiemy osobno. Do szybkiej regeneracji służą preparaty ziołowe. Wspomagająco mogą też działać niektóre pokarmy.

Z ziół polecamy:

Mniszek lekarski – działa żółciopędnie, odtruwająco i rozkurczowo. Można pić napary, wyciągi, nalewki, sok z tej rośliny. Jest to też doskonały sposób, żeby wspomóc wątrobę przeciw kamicy.

Ostropest plamisty – zapobiega marskości i stłuszczeniu wątroby, działa ochronnie przeciw wirusom i bakteriom, dzięki czemu wspomaga szybką odbudowę tego organu.

Korzeń czarnej rzepy – odtruwa, działa moczopędnie i żółciopędnie, wspomaga cały układ pokarmowy. Można go spożywać np. w postaci nalewki.

Karczoch zwyczajny – ta niezwykła jarzyna nie tylko działa żółciopędnie i ochronnie. Obniża też poziom cholesterolu i glukozy we krwi, zapobiega zaparciom i pobudza trawienie.

Zażywając te zioła można poprawić wyniki wątrobowe bez konieczności leczenia farmakologicznego.

Jak zregenerować wątrobę za pomocą domowych mikstur?

Jednym z najpopularniejszych domowych preparatów jest ocet jabłkowy. Dwie łyżeczki rozpuszczamy w szklance wody i dodajemy łyżeczkę miodu. Taki zestaw najlepiej pić rano i wieczorem. Jeżeli nieprawidłowa praca wątroby wynika z niedoboru witaminy B, to warto spróbować zaparzanych drożdży. Łyżkę drożdży gotuje się w 250 ml wody (szklanka) i wypija po przestudzeniu. Drożdże nie mogą być surowe!

Jeszcze inny sposób, żeby wyleczyć wątrobę to picie soku z czarnej rzepy. Ponieważ działa drażniąco na jelita należy zaczynać od jednej łyżeczki dziennie i stopniowo zwiększać dawkę do 250 ml.

Jak długo regeneruje się wątroba przy zastosowaniu takich kuracji? Od kilku tygodni do kilku miesięcy. Są to dobre sposoby na długoterminowe odtrucie wątroby. Zamiast tego można sięgnąć po leki dostępne bez recepty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.