Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Temat główny Warto przeczytać

Szczepionka na COVID. Ruszyły zapisy dla seniorów. „Olbrzymi ruch”

Ruszyły szczepienia przeciw Covid-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Termin można zarezerwować przez internet, telefon lub w punkcie szczepień. Zainteresowanie już jest ogromne.

Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989. Jednak u niektórych operatorów ten numer nie działa i należy wpisać cały: 22 62 62 989. W trakcie rozmowy będzie można wybrać termin i miejsce szczepienia.

Aby to zrobić, potrzebny jest numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który potem będzie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Można zapisać się także online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. Wówczas automatycznie wyświetlą się proponowane terminy i miejsca szczepień w okolicy pacjenta. Można jednak wybrać inne, posługując się wyszukiwarką.

Senior może również skontaktować się bezpośrednio z wybranych punktem szczepień i tam się zapisać. Lista takich miejsc dostępna jest również na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

„Możesz anulować wizytę, zmienić termin lub wybrać inny punkt szczepień przed przyjęciem pierwszej dawki szczepionki. Jednak już po pierwszym szczepieniu – nie będziesz mógł dokonać zmiany. Wynika to z konieczności podania drugiej dawki szczepionki, która pochodzi od tego samego producenta. Druga dawka musi też zostać podana w określonym terminie, tak by szczepienie było maksymalnie skuteczne” – czytamy na stronie rządowej.