Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat łęczycki Łęczyca

Protest przeciw myjni i budowlanym magazynom

baza

Myjnia samochodowa a może skład materiałów budowlanych? O planach zagospodarowania bazy spółdzielni mieszkaniowej poinformowali nas spółdzielcy, którzy nie godzą się z planami wynajmowania terenu na hałaśliwe i uciążliwe dla mieszkańców pobliskiego bloku biznesy.
– Mieszkamy w bloku naprzeciwko bazy i na tamtą stronę mamy balkony. Kto to słyszał, żeby przy samym bloku robić myjnię samochodową? Albo jeszcze gorzej skład budowlany? Przecież baza leży przy drodze osiedlowej, powinniśmy mieć zapewnioną ciszę i spokój. To dobrze, że zarząd chce wynająć pomieszczenia, ale można podpisać umowę z jakimś „cichym”najemcą – usłyszeliśmy od lokatorów bloku przy ulicy Belwederskiej 85. – Jeżeli będzie potrzeba, to zaczniemy zbierać podpisy przeciwko takim planom.
Choć mowa dopiero o wstępnej koncepcji i nie podjęto na razie żadnej wiążącej decyzji, spółdzielcy wolą dmuchać na zimne. Boją się, że zarząd podejmie decyzje i podpisze umowę wynajmu bez konsultacji z mieszkańcami. Wówczas zostaliby postawieni pod ścianą, czego wolą uniknąć. Jak zarząd reaguje na sprzeciwy?
– Na ostatnim walnym zgromadzeniu spółdzielców jednym z omawianych punktów był postulat, aby obniżyć koszty funkcjonowania bazy SM „Łęczycanka”. Systematycznie dążymy, by tak się stało, już udało nam się zmniejszyć je o 30 %. W niedalekiej przyszłości planujemy, aby pracowników przenieść do siedziby spółdzielni przy ul. Konopnickiej 11a. Wówczas zasadne jest wynajęcie lub wydzierżawienie terenu i pomieszczeń, by zminimalizować koszty stałe utrzymania bazy. Dzisiaj w skali roku deficyt na Bazie Spółdzielni wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych – informuje Jarosław Pacholski, prezes „Łęczycanki”. – Staramy się pozyskać najemcę, żeby zbilansować koszty z przychodami, co może nie być łatwe. W chwili obecnej jest to jeszcze odległa perspektywa. Do tej pory przeprowadziliśmy wstępne rozmowy z właścicielem firmy transportowej, przedstawicielem hurtowni handlującej gazem propan-butan i materiałami budowlanymi oraz z przedsiębiorcą, który jest zainteresowany postawieniem w tym miejscu ekologicznej myjni samochodowej. Znalezienie najemcy nie jest łatwe, gdyż to nie jest tak, że jest dużo zainteresowanych i możemy przebierać w ofertach. Same rozmowy nie są równoznaczne z podjęciem decyzji, wiec apelowałbym o powściągliwość w tej sprawie. Decyzja dotycząca przyszłości bazy przed ostatecznym podjęciem będzie konsultowana z radą nadzorczą oraz ze spółdzielcami.
Jak udało nam się dowiedzieć, hurtowni handlującej gazem najprawdopodobniej nie będzie. Opcja ta nie jest brana pod uwagę, pozostałe możliwości są możliwe.
tekst i fot. (MR)