Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ozorków Powiat zgierski

Prawo uderza w ubogich

dobrowolski kuchniaMinisterstwo Pracy i Polityki Społecznej chce zmienić sposób rozdysponowywania żywnością, która trafia do najuboższych. Do tej pory osoby potrzebujące takiej pomocy otrzymywały darmowe posiłki. Ministerstwo uważa jednak, że to nie jest sprawiedliwe i dlatego na przykład bezdomny zamiast obiadu otrzymywać ma paczkę z suchym prowiantem. Pytanie, gdzie i w jaki sposób ma przygotować sobie obiad. Instytucje pomagającym najuboższym protestują przeciw rozporządzeniu.
– To kuriozalne – nie ukrywa swojego negatywnego zdania Marek Dobrowolski, kierownik ośrodka dla bezdomnych w Ozorkowie. – Tworzymy wspólnotę i nie wyobrażam sobie, aby nasi podopieczni zamiast obiadu otrzymywali paczki za pokwitowaniem. Gdybyśmy chcieli stosować ministerialne zasady, to bezdomny najpierw musiałby podpisać, że otrzymuje paczkę, a potem ponownie podpisać, że tę paczkę oddał jako darowiznę na rzecz naszego stowarzyszenia. Ten system to kompletny absurd.
Ośrodek codziennie przygotowuje posiłki dla bezdomnych. Wprawdzie w tej chwili nie korzysta z pomocy banku żywności, ale podpisał się pod ogólnopolskim protestem dot. prawa, które bezpośrednio uderza w osoby ubogie.
– Chciałbym mocno podkreślić, że nasi podopieczni wciąż będą mieli obiady. Nic się nie zmieni – zapewnia kierownik Dobrowolski. – Żywności nie zabraknie. Mamy podpisane umowy z kilkoma MOPS-ami działającymi w regionie.
Po ogólnopolskiej burzy jaka rozpętała się nad ministerstwem i protestach instytucji pomagającym najuboższym minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział zmianę prawa.
tekst i fot. (stop)