Reporter

reporter-ntr.pl

Warto przeczytać

Od poniedziałku (20.04) rząd znosi niektóre obostrzenia. Na co nam pozwolą?

Parki otwarte, ale place zabaw wciąż niedostępne. Spacer po lesie już możliwy, ale spotkania towarzyskie są wykluczone. Rząd nieco luzuje zakazy, ale większość z nich dalej obowiązuje.

Pierwszym krokiem w powrocie do „normalnej” codzienności jest otwarcie lasów i parków. Nie chodzi jednak o masowe wycieczki na tereny zielone, ale o możliwość wyjścia z domu i spaceru wśród natury. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, zwiększy to komfort zdrowia psychicznego. Od 20 kwietnia złagodzone zostaną też przepisy w handlu. W sklepach do 100 metrów będzie mogło przebywać 4 klientów na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 metrów – jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Jednocześnie, pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, w szczególności chodzi o badanie temperatury. Zasada 1 osoba na 15 metrów będzie również obowiązywała w kościołach.
Od 20 kwietnia bez dorosłego mogą wychodzić z domu dzieci, które ukończyły 13 lat. Nadal obowiązywać będzie zakaz wstępu na place zabaw oraz zakazy dotyczące organizacji imprez masowych. Wciąż nieczynne pozostaną szkoły, przedszkola i żłobki. Nadal zamknięte są granice.

Nakaz zasłaniania ust i nosa maseczkami, szalikami lub częściami garderoby będzie obowiązywał aż do wprowadzenia szczepionki przeciw koronawirusowi.

Kolejne zakazy, limity i obostrzenia mają być znoszone w czterech etapach.