Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

Liczne naruszenia. Gwiżdżą na obostrzenia

Wielu mieszkańców ignoruje pandemiczne ograniczenia i nakazy. Na ulicach Łęczycy bez trudu spotkać można ludzi bez maseczek, kolejki w sklepach, do aptek czy banków są zbyt gęste, klienci nie dezynfekują rąk wchodząc do punktów handlowych. Policyjne statystyki tylko potwierdzają, że niektórym trudno dostosować się do nowej rzeczywistości.

Są mieszkańcy, którzy bardzo wzięli sobie do serca obowiązek przestrzegania reżimu sanitarnego. To postawa wzorowa. Ale przypadków lekceważenia przepisów jest wiele, o czym informują nasi czytelnicy.

– Stałam w kolejce do bankomatu, ludzi było dużo i nie zachowywali odpowiedniej odległości. Zwróciłam uwagę mężczyźnie, który stał tuż za moimi plecami, aby trochę się odsunął, to mnie zwyzywał – usłyszeliśmy.

– Jestem przerażona, kiedy widzę w sklepie jak ekspedientka kroi wędliny w tych samych rękawiczkach, w których chwilę wcześniej przyjmowała od klientów pieniądze. Rękawiczek nie zmienia. Od ludzi przychodzących na zakupy też w wielu punktach handlowych nie wymaga się założenia rękawiczek czy dezynfekcji rąk. Nikt tego nie kontroluje – mówi kolejna mieszkanka. – Jak mamy zwalczyć tego wirusa i zapobiegać nowym zakażeniom, jeśli ludzie nie potrafią nauczyć się przestrzegania reguł? Jak tak dalej będą robić, to niedługo będziemy mieli nie 20 a 200 zakażeń w regionie.

Kolejny mieszkaniec mówi o noszeniu maseczek.

– Rozumiem osoby starsze, mogą być zwolnione z obowiązku zakrywania nosa i ust, ale kiedy widzę młodych ludzi, którzy śmieją się i obrażają osoby w maseczkach to krew nie zalewa. Też nie czuje się w tej maseczce dobrze, parują mi okulary, oddycha się źle, ale ją noszę z uwagi na bezpieczeństwo – usłyszeliśmy.

Policja przy wsparciu straży miejskiej kontroluje przestrzeganie obowiązujących przepisów.

– Od czasu wprowadzenia ograniczeń związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 policjanci z łęczyckiej komendy jak dotychczas przeprowadzili 165 interwencji dotyczących naruszenia tych przepisów. 78 było związanych z niewłaściwym przemieszczaniem, zaś pozostałe (87) były podjęte wobec osób niestosujących się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. W tym przypadku policjanci nałożyli jedynie 11 mandatów karnych, 77 pouczono – informuje asp. Mariusz Kowalski, oficer prasowy z KPP w Łęczycy.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia zapowiedział pod koniec ubiegłego tygodnia, że jeżeli ogólna liczba zachorowań w Polsce spadnie poniżej 100 dziennie, to wówczas będzie rozważone łagodzone obowiązku noszenia maseczek. Może to jednak dotyczyć tylko tych regionów Polski, gdzie zakażeń będzie najmniej.