Znamy termin walnego zebrania członków „Łęczycanki”
Zakaz publicznych zgromadzeń podyktowany przez pandemię uniemożliwił zorganizowanie walnego zgromadzenia członków „Łęczycanki”. W związku z podpisaną przez Prezydenta RP ustawą uchylającą przepisy ograniczające możliwości zgromadzeń, zarząd SM podjął decyzję o zwołaniu zebrania.
Brak walnego zgromadzenia wywoływał niemało emocji wśród mieszkańców a i sam zarząd był nie zawsze obiektywnie przez nich oceniany. Spółdzielcy denerwowali się, że nie mogą poznań ważnych dla nich sprawozdań.
– W końcu, 28 lipca br. zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Łęczycanka” mógł podać do publicznej wiadomości przewidywany termin zwołania walnego zgromadzenia członków spółdzielni w trybie stacjonarnym – oświadczył wiceprezes Rafał Andrzejczak. – Jako zarząd cieszymy się, że wprowadzone regulacje prawne dają nam taką możliwość jeszcze w tym roku kalendarzowym, gdyż pozwoli to nam na uporządkowanie wielu spraw organizacyjnych, przedstawienie działalności i dokonań, podjęcie uchwał niezbędnych do dalszego, niczym niezakłóconego funkcjonowania spółdzielni oraz wytyczenia kierunków dalszego rozwoju. Okres sprawozdawczy będzie obejmował lata 2019, 2020 i 2021. Planowany termin zwołania walnego zgromadzenia to październik br., może on ulec zmianie tylko w przypadku wprowadzenia zmian przewidzianych prawem lub koniecznością wyboru formuły organizacyjnej – oświadcza R. Andrzejczak.
O dotychczasowej sytuacji mówi prezes Jarosław Pacholski.
– Do tej pory, mimo woli zarządu do potrzeby zwołania walnego zgromadzenia, nie mieliśmy takiej możliwości. Nasze działania w tym zakresie były ograniczone przepisami prawa. Zielone światło w tym temacie dała dopiero ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych, którą Prezydent R.P. podpisał w dniu 20 lipca, została ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym w dniu 26 lipca b.r. . Z chwilą wejścia w życie w/w ustawy uchylone zostaną przepisy art. 90 i art. 90a., które przewidywały sześciotygodniowy termin na zwołanie walnego zgromadzenia w przypadku odwołania stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego. Tym samym ponownie znajdzie zastosowanie przepis art. 83 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którym zarząd zwołuje walne zgromadzenie przynajmniej raz w roku w ciągu 6 miesięcy po upływie roku obrachunkowego – wyjaśnia Jarosław Pacholski.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.