HomeAktualnościPosiedzenie Kapituły im. Benedykta Polaka – wyłoniono laureatów

Posiedzenie Kapituły im. Benedykta Polaka – wyłoniono laureatów

W Zamku Królewskim w Łęczycy odbyło się posiedzenie Kapituły im. Benedykta Polaka, która obradowała w sprawie wyłonienia laureatów XI edycji. Ceremonia wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka to wyjątkowe wydarzenie naukowe, którego sercem jest Łęczyca, do której to zjeżdżają wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. W tym roku decyzją kapituły przyznano same nagrody główne.

Kapitułę tworzą trzy podmioty: Miasto Łęczyca i Powiat Łęczycki (jako jeden podmiot), The Explorers Club oraz Towarzystwo Naukowe Warszawskie, w skład której wchodzą członkowie: prof. Mariusz Ziółkowski, Mateusz Waligóra, Monika Rogozińska, prof. Tomasz Schramm, prof. Leszek Zasztowt, prof. Paweł Haensel, prof. Maria Krzysztof Byrski, prof. Lech Mróz, Janusz Mielczarek, Krystyna Pawlak prof. Ryszard Grygiel i Jacek Ziółkowski.

Nagrodę główną w kategorii badacza/eksploratora polskiego Kapituła przyznała pani prof. dr hab. Ewdoksi Papuci-Władyce. Pani profesor jest polską archeolożką greckiego pochodzenia, specjalistką w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej i historii sztuki starożytnej, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pani profesor związana jest z Cyprem od 1984 r., kiedy to została stałym członkiem Polskiej Misji Archeologicznej prowadzącej badania w Pafos z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W sferze jej szczególnego zainteresowania pozostawała odkrywana na stanowisku archeologicznym ceramika z okresu hellenistycznego, która stała się podstawą jej pracy habilitacyjnej, obronionej w 1995 r. Pani profesor jest autorką wielu rozdziałów i redaktorem naukowym pierwszej wieloautorskiej monografii badań w Pafos. Wyniki swoich badań ogłaszała na licznych konferencjach i kongresach międzynarodowych. Opublikowała około 50 pozycji z zakresu książek, artykułów naukowych i popularno-naukowych.

W kategorii badacza zagranicznego Kapituła przyznała dwie nagrody główne:

prof. Kazuhiko Sawadze – wybitnemu rusycyście. Studiował na Uniwersytecie Języków Obcych w Osace, a doktorat obronił w Tokio na Uniwersytecie Waseda. Specjalizował się w literaturze rosyjskiej, a także historii stosunków japońsko-rosyjskich, ze specjalnym uwzględnieniem wojny japońsko-rosyjskiej w 1904-1905 roku.

Przez 40 lat badał spuściznę naukową i działalność Bronisława Piłsudskiego, opublikował kilkadziesiąt artykułów w językach japońskim, angielskim i rosyjskim, poświęconych tej postaci. W 2019 roku w Japonii została wydana jego książka „Opowieść o Bronisławie Piłsudskim; Polak nazwany Królem Ajnów”. Praca ukazała się także w wersji polskiej, w tłumaczeniu Barbary Słomki. Profesor współpracuje z wieloma placówkami badawczymi, także w Polsce.

prof. Marcowi-Andre Selosse – profesorowi w Museum National d’Histoire Naturelle w Paryżu oraz na uniwersytetach w Kunming (Chiny) i Gdańsku, gdzie kieruje zespołami badawczymi. Wykładał na Uniwersytecie Viçosa (Brazylia) oraz w Ecole Normale Supérieure, Science Po i Hautes Etudes Commerciales (HEC).

Jego badania koncentrują się na ekologii i ewolucji mikoryz, głównej symbiozie między grzybami glebowymi a korzeniami większości roślin lądowych. Przez dziesięć lat był szefem Francuskiego Towarzystwa Botanicznego, a obecnie jest prezesem Fédération BioGée, członkiem Francuskiej Akademii Rolniczej i Institut Universitaire de France. Jest (współ)redaktorem czterech międzynarodowych czasopism naukowych. Wydał ponad 230 prac naukowych i 290 dokumentów informacyjnych. Opublikował książki popularyzatorskie w języku francuskim.

UDOSTĘPNIJ:
Morsy z naszego regi
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ