Elektryczne auto dla pracowników urzędu
Gmina Łęczyca planuje zakup samochodu elektrycznego, który zastąpi wysłużony pojazd wykorzystywany na co dzień przez pracowników technicznych Urzędu Gminy. W tym celu gmina złożyła do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wniosek o dofinansowanie tego zakupu.
Posiadany przez Urząd Gminy pojazd jest samochodem ponad 20-letnim z silnikiem diesla, który niewątpliwie wpływa negatywnie na środowisko naturalne poprzez emitowanie dużej ilości CO2 do atmosfery. Dlatego ważnym jest, aby zastąpić go nowym samochodem, który oprócz tego, że poprawi komfort pracy, będzie także autem przyjaznym dla środowiska i nie generującym dużych kosztów utrzymania. Wykorzystywany będzie m.in. przez pracowników zajmujących się wymianą wodomierzy na radiowe, obsługujących stacje uzdatniania wody, a także dokonujących oględzin drzew zgłoszonych do wycinki.
W przeciwieństwie do używanego do tej pory samochodu, elektryk będzie zdecydowanie bardziej ekonomiczny, ale także dużo bardziej ekologiczny. Zastąpienie samochodu z silnikiem diesla, samochodem z silnikiem elektrycznym pozwoli zminimalizować emisję spalin, nie będzie generować toksycznych związków. Będzie to samochód bardziej dynamiczny i bezpieczniejszy. Ułatwi sprawniejsze dotarcie do miejsc docelowych. W ramach zadania zakupiony i zamontowany zostanie także punkt ładowania samochodów elektrycznych. Realizacja zadania stanowić będzie istotny krok w kierunku rozwoju elektromobilności. Dlatego Gmina Łęczyca chce się włączyć w promowanie tego typu rozwiązań mających na celu działanie na rzecz poprawy jakości powietrza.
– Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie na ten cel, będzie to także kolejny krok, jaki Gmina Łęczyca wykona na drodze do poprawy jakości powietrza poprzez redukcję zanieczyszczeń do atmosfery – mówi Jacek Rogoziński, Wójt Gminy Łęczyca.
Od 2020 roku Gmina Łęczyca realizuje projekty związane z: instalacją odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej (5 instalacji fotowoltaicznych na szkołach) oraz budynkach jednorodzinnych należących do mieszkańców gminy (265 instalacji fotowoltaicznych, 103 kolektory słoneczne), wymianą nieekologicznych i nieefektywnych źródeł ciepła na ekologiczne (68 pieców na pellet, 58 na gaz płynny i 9 na gaz ziemny), czy instalacją solarnego oświetlenia ulicznego.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.