Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Reklama

Społem Ozorków

Reklama

Społem Ozorków

Pierwszy w Polsce sklep z takim rozwiązaniem jest w Ozorkowie!

W sklepach „Społem” w Ozorkowie wdrażany jest innowacyjny system oświetlenia firmy Philips, który zdaniem specjalistów jest niezwykle skuteczny w walce z zarazkami i wirusami – w tym tak groźnym koronawirusem. Lampy UV-C sprawiają, że w sklepie bardziej możemy skupić się na zakupach, niż na myśleniu o niebezpieczeństwach związanych z zakażeniem się Covid-19. Klienci popularnej „Stodoły” przy ul. Starzyńskiego zauważyli niebieską poświatę nowych lamp zamontowanych na suficie.

– Ładne jest to oświetlenie i wyglądają te lampy na specjalistyczne. Ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia, czy służą jedynie do oświetlenia, czy też ich rola jest szersza – powiedziała nam jedna z klientek „Społem”.

Podobnie wypowiadają się też inni klienci. Schludnych i nowoczesnych lamp, emitujących niebieskie światło, nie spotkamy w żadnym innym sklepie – poza społemowskimi placówkami.

Agnieszka Derlecka, prezes sieci sklepów „Społem” w Ozorkowie, przyznaje, że tego typu oświetlenie to prawdziwa nowość.

– Jesteśmy pierwszym w Polsce sklepem spożywczym z zastosowaniem tego nowoczesnego rozwiązania firmy Philips w trosce o bezpieczeństwo naszych klientów. Lampy UV-C, które dezynfekują powierzchnię i powietrze zastosowano w sklepie przy ul. Starzyńskiego 8. Dzięki unikalnej konstrukcji zastosowanych opraw dezynfekcja może się odbywać przez cały dzień, na bieżąco dezynfekując powietrze w pomieszczeniu sklepu, W sklepach przy ul. Nowe Miasto 8 oraz przy ul. Łęczyckiej zastosowano dezynfekcję światłem dla powierzchni, dezynfekcja w tych sklepach jest przeprowadzana automatycznie każdej nocy. Pozostałe placówki zostaną wyposażone w światło dezynfekujące powierzchnie w tym roku – informuje prezes A.Derlecka.

Na czym polega działanie lamp UV-C?

Technologia sterylizacji powietrza i powierzchni jest oparta na wirusobójczym i bakteriobójczym działaniu promieniowania UV-C. Wirusy zawierają kwasy nukleinowe, DNA lub RNA (tak, jak w przypadku koronawirusa COVID-19), które po infekcji – przedostaniu się do komórek człowieka lub zwierząt – powodują trwałe zmiany genetyczne w komórce ofiary. UV-C działa bezpośrednio na DNA i RNA zmieniając ich strukturę chemiczną i w efekcie niszcząc wirusy.

Mycie rąk mydłem czy przecieranie zanieczyszczonych powierzchni chemicznymi środkami dezynfekującymi skutecznie eliminują wirusy, jednak metody te są bardzo nieskuteczne w przypadku walki z wirusami, które zawieszone są w mikro kropelkach w powietrzu. I to właśnie „chmury” takich zawiesin, powstałe na skutek kaszlu lub oddychania osób zakażonych wirusem są najgroźniejsze dla ludzi przebywających w pobliżu. Powszechnie wymagane noszenie masek jest jednym ze sposobów zapobiegania wdychania kropelkowych zawiesin wirusa, ale skuteczniejsze jest systematyczne sterylizowanie wdychanego powietrza poprzez naświetlanie UV-C.

Prezes Agnieszka Derlecka zapewnia, że lampy UV-C w zastosowanej aplikacji są bezpieczne dla człowieka co zostało potwierdzone specjalistycznymi badaniami oraz pomiarami przeprowadzonymi po zainstalowaniu urządzeń.

lampy przeciw covid

– Dezynfekcja przy pomocy naświetlania promieniowaniem UV-C jest bezpiecznie stosowana od wielu lat w placówkach medycznych i pomieszczeniach laboratoryjnych. Amerykańscy badacze z Columbia University przeprowadzili szczegółowe testy nad skutecznością działania urządzeń z lampą UV-C, które wykazały, że tego typu urządzenia, spełniające podstawowe warunki bezpieczeństwa, efektywnie eliminują wirusy z pomieszczeń bez szkodliwego działania na przebywające w nich osoby.

Z zaleceń i dyrektyw Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Sterylizacji i Dezynfekcji Medycznej, wynika, iż w Polsce, każda placówka medyczna oraz usługowa jest zobowiązana do zapewnienia bezpieczeństwa każdemu pacjentowi oraz klientowi, między innymi przez zastosowanie dostępnych urządzeń sterylizujących. Sterylizatory UV-C typu Upper Air mogą stać się jednym z najważniejszych, najskuteczniejszych i najbardziej pożądanych metod zapewniających takie bezpieczeństwo.