Wręczono Nagrody im. Benedykta Polaka

W Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się ceremonia wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka. W ramach XI edycji tej prestiżowej nagrody, mającej na celu popularyzację polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnienie, poprzez osobę Patrona, franciszkanina Benedykta Polaka, historycznego znaczenia, jakie nasz kraj odegrał w dziedzinie kontaktów międzykulturowych, nagrodzono 3 wybitnych naukowców.
Uroczystość rozpoczęła od występu Chóru Uniwersytetu Warszawskiego. W murach Pałacu Kazimierzowskiego rozbrzmiały: Gaude Mater Polonia i Psalm XCVIII „Nowy Monarsze Możnemu” Mikołaja Gomółki (1535 – 1609).
Gości powitali JM Rektor UW prof. dr hab. Alojzy Nowak i prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski, Przewodniczący Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka. Następnie Doradca Prezydenta RP, Pan Tadeusz Deszkiewicz odczytał list od Prezydenta skierowany do Laureatów. W kolejnej części ceremonii zostały odczytane laudacje i wręczone dyplomy dla nagrodzonych. Zakończenie uroczystości zostało zaakcentowane przez występ Chóru UW.
Miasto Łęczyca reprezentowali: Burmistrz Łęczycy – Pan Paweł Kulesza, Sekretarz Miasta – Pani Elżbieta Wencel oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – Pani Katarzyna Jeleńska i Radna Miasta – Pani Agata Szkop.
Tegoroczni Laureaci Nagrody im. Benedykta Polaka to:
W kategorii badacza polskiego (nagroda główna):
Prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka – polska archeolog greckiego pochodzenia, specjalistka w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej i historii sztuki starożytnej, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Pani profesor związana jest z Cyprem od 1984 r., kiedy to została stałym członkiem Polskiej Misji Archeologicznej prowadzącej badania w Pafos z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W sferze jej szczególnego zainteresowania pozostawała odkrywana na stanowisku archeologicznym ceramika z okresu hellenistycznego, która stała się podstawą jej pracy habilitacyjnej, obronionej w 1995 r. Pani profesor jest autorką wielu rozdziałów i redaktorem naukowym pierwszej wieloautorskiej monografii badań w Pafos. Wyniki swoich badań ogłaszała na licznych konferencjach i kongresach międzynarodowych. Opublikowała około 50 pozycji z zakresu książek, artykułów naukowych i popularno-naukowych.
W kategorii badacza zagranicznego (dwie nagrody główne):
– prof. Kazuhiko Sawada – wybitny rusycysta. Studiował na Uniwersytecie Języków Obcych w Osace, a doktorat obronił w Tokio na Uniwersytecie Waseda. Specjalizował się w literaturze rosyjskiej, a także historii stosunków japońsko-rosyjskich, ze specjalnym uwzględnieniem wojny japońsko-rosyjskiej w 1904-1905 roku. Przez 40 lat badał spuściznę naukową i działalność Bronisława Piłsudskiego, opublikował kilkadziesiąt artykułów w językach japońskim, angielskim i rosyjskim, poświęconych tej postaci. W 2019 roku w Japonii została wydana jego książka „Opowieść o Bronisławie Piłsudskim; Polak nazwany Królem Ajnów”. Praca ukazała się także w wersji polskiej, w tłumaczeniu Barbary Słomki. Profesor współpracuje z wieloma placówkami badawczymi, także w Polsce. Jest Członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Umiejętności.
– prof. Marc-André Selosse – profesor w Museum National d’Histoire Naturelle w Paryżu oraz na uniwersytetach w Kunming (Chiny) i Gdańsku, gdzie kieruje zespołami badawczymi. Wykładał na Uniwersytecie Viçosa (Brazylia) oraz w Ecole Normale Supérieure, Science Po i Hautes Etudes Commerciales (HEC). Jego badania koncentrują się na ekologii i ewolucji mikoryz, głównej symbiozie między grzybami glebowymi a korzeniami większości roślin lądowych. Przez dziesięć lat był szefem Francuskiego Towarzystwa Botanicznego, a obecnie jest prezesem Fédération BioGée, członkiem Francuskiej Akademii Rolniczej i Institut Universitaire de France. Jest (współ)redaktorem czterech międzynarodowych czasopism naukowych. Wydał ponad 230 prac naukowych i 290 dokumentów informacyjnych. Opublikował książki popularyzatorskie w języku francuskim.
Wydarzenie ma charakter naukowy, interdyscyplinarny jest celebracją dorobku naukowców polskich oraz naukowców z zagranicy, którzy współpracują z polskimi badaczami.
Wyłonienia laureatów dokonuje Kapituła Nagrody im. Benedykta Polaka ustanowiona 28 maja 2014 roku na łęczyckim zamku, gdzie odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o ustanowieniu i realizacji Nagrody im. Benedykta Polaka, zawartego pomiędzy Oddziałem Polskim The Explorers Club, Towarzystwem Naukowym Warszawskim, Starostwem Powiatowym w Łęczycy oraz Urzędem Miejskim w Łęczycy. Powołana została także dwunastoosobowa Kapituła, której zadaniem będzie przyznawanie podczas corocznej uroczystej gali nagrody dla wybitnych badaczy ziemi, głębin morskich i kosmosu.
W gronie nagrodzonych znajdują się m.in. prof. Tomasz Rutkowski – wybitny polski naukowiec zamieszkały w Japonii, który prowadzi badania nad sztuczną inteligencją w instytucie RIKEN AIP, na Uniwersytecie Tokijskim, a także na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr hab. Tadeusz Gawin – publicysta i działacz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Związku Polaków na Białorusi, prof. dr hab. Maria Krzysztof Byrski – wybitny polski naukowiec, orientalista (indolog) oraz prof. dr hab. Nikolai Grube – naukowiec niemiecki, epigrafik, światowej klasy autorytet w dziedzinie pisma Majów, prof. Jerzy Dzik – paleontolog polski, ewolucjonista, profesor i dyrektor Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, prof. Mitsuyoshi Numano – slawista oraz wykładowca polonistyki na Uniwersytecie Tokijskim, tłumacz na japoński wielu dzieł Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema i Czesława Miłosza, dr hab. Marta Kolanowska – badaczka, zatrudniona na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, autorka 150 artykułów i 10 monografii naukowych, która odkryła dotąd 370 nieznanych nauce gatunków orchidei, czy dr inż. Wojciech Kołątaj – znakomity konserwator zabytków, związany z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze.
Ceremonia objęta została Patronatem Honorowym Prezydenta RP – Andrzeja Dudy.
źródło: UM Łęczyca




BRAK KOMENTARZY