Spotkanie Kapituły im. Benedykta Polaka
![](https://reporter-ntr.pl/wp-content/uploads/2025/02/Spotkanie-Kapituly-Nagrody-im.-Benedykta-Polaka-1536x864.jpg)
W Zamku Królewskim w Łęczycy odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka. Kapituła, po raz jedenasty, obradowała nad wyborem najwybitniejszego badacza/eksploratora z Polski i z zagranicy.
Do Nagrody im. Benedykta Polaka zgłoszonych zostało łącznie 15 naukowców, którzy poprzez swoją codzienną pracę odkrywają fascynujące tajniki ziemi, głębin morskich i kosmosu.
Obrady miały wymiar stacjonarny oraz online. W obradach udział wzięli członkowie Kapituły, w tym m.in. Pan Janusz Mielczarek Starosta Łęczycki, Pani Krystyna Pawlak wiceprzewodnicząca Kapituły, Pan Jacek Ziółkowski, Pan prof. dr hab. Maria Krzysztof Byrski, Pan prof. Ryszard Grygiel oraz Pani Wioletta Lewandowska zajmująca się kierowaniem i obsługą Sekretariatu Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka. Pozostali członkowie Kapituły łączyli się za pomocą Internetu. Spotkanie poprowadził przewodniczący Pan prof. Mariusz Ziółkowski.
Warto wspomnieć, że Kapitułę tworzą cztery podmioty: Miasto Łęczyca i Powiat Łęczycki, The Explorers Club oraz Towarzystwo Naukowe Warszawskie.
Kapituła postanowiła przyznać 3 nagrody główne.
Laureatką nagrody głównej w kategorii badacza/eksploratora z Polski została polska archeolożka greckiego pochodzenia, specjalistka w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej i historii sztuki starożytnej Pani prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka – profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. To osoba szczególnie zasłużona dla stosunków polsko-cypryjskich, która skutecznie buduje pozytywny obraz Polski na Cyprze. W 1984 r. została stałym członkiem Polskiej Misji Archeologicznej prowadzącej badania w Pafos z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. W sferze jej szczególnego zainteresowania pozostawała odkrywana na stanowisku archeologicznym ceramika z okresu hellenistycznego, która stała się podstawą jej pracy habilitacyjnej. Profesor jest autorką wielu rozdziałów i redaktorem naukowym pierwszej wieloautorskiej monografii badań w Pafos. Wyniki swoich badań ogłaszała na licznych konferencjach i kongresach międzynarodowych. Opublikowała około 50 pozycji z zakresu książek, artykułów naukowych i popularno-naukowych.
Jak wskazuje Pan Janusz Mielczarek Starosta Łęczycki „Wyjątkowość Pani Profesor polega również na tym, że dzięki jej zaangażowaniu i pracy powstało drugie polskie stanowisko badawcze na Cyprze, co jest ogromnym wyróżnieniem dla naszego kraju. Pani prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka godnie reprezentuje Polskę w kraju i na świecie.”
Przyznano dwie nagrody główne w kategorii badacza/eksploratora z zagranicy. Nagrodzeni to: Prof. Marc-André Selosse, i Prof. Kazuhiko Sawada.
Prof. Marc-André Selosse jest profesorem w Muséum national d’Histoire naturelle (Paryż) oraz na uniwersytetach w Kunming (Chiny) i Gdańsku (Polska), gdzie kieruje zespołami badawczymi. Wykładał na Uniwersytecie Viçosa (Brazylia) oraz w Ecole Normale Supérieure, Science Po
i Hautes Etudes Commerciales (HEC). Jego badania koncentrują się na ekologii i ewolucji mikoryz, głównej symbiozie między grzybami glebowymi a korzeniami większości roślin lądowych. Przez dziesięć lat był szefem Francuskiego Towarzystwa Botanicznego, a obecnie jest prezesem Fédération Biogée, członkiem Francuskiej Akademii Rolniczej i Institut Universitaire de France. Jest (współ)redaktorem czterech międzynarodowych czasopism naukowych. Wydał ponad 230 prac naukowych i 290 dokumentów informacyjnych. Opublikował książki popularyzatorskie w języku francuskim.
Prof. Kazuhiko Sawada jest wybitnym rusycystą. Studiował na Uniwersytecie Języków Obcych w Osace, a doktorat obronił w Tokio na Uniwersytecie Waseda. Specjalizował się w literaturze rosyjskiej, a także historii stosunków japońsko-rosyjskich, ze specjalnym uwzględnieniem wojny japońsko-rosyjskiej w 1904-1905 roku. Przez 40 lat badał spuściznę naukową
i działalność Bronisława Piłsudskiego, opublikował kilkadziesiąt artykułów w językach japońskim, angielskim i rosyjskim, poświęconych tej postaci. W 2019 roku w Japonii została wydana jego książka „Opowieść o Bronisławie Piłsudskim; Polak nazwany Królem Ajnów”. Praca ukazała się także w wersji polskiej, w tłumaczeniu Barbary Słomki. Profesor współpracuje z wieloma placówkami badawczymi, także w Polsce.
Ogromne gratulacje dla wszystkich kandydatów zgłoszonych do XI Edycji Nagrody im. Benedykta Polaka. Termin oraz miejsce uroczystego wręczenia nagród zostanie wskazane w najbliższym czasie.
Informacje o Benedykcie Polaku oraz wszystkie sylwetki laureatów nagrodzonych
w poprzednich edycjach do wglądu na stronie: https://leczyca.info.pl/kultura/nagroda-im-benedykta-polaka/
Dodatkowo zachęcamy do odwiedzenia Zamku Królewskiego w Łęczycy, gdzie na jednej ze ścian, przy bramie głównej, znajduje się tablica upamiętniająca wyprawę Benedykta Polaka do Azji.
BRAK KOMENTARZY