HomeAktualności z regionuPowiat łęczyckiMinielektrownia i farma fotowoltaiczna przy szpitalu. Śmiałe plany łęczyckiego starosty

Minielektrownia i farma fotowoltaiczna przy szpitalu. Śmiałe plany łęczyckiego starosty

starosta mielczarek

W drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu starostwo powiatowe w Łęczycy złożyło trzy wnioski na realizację zadań za ponad 37 milionów złotych. Jeden z wniosków zakłada utworzenie w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łęczycy minielektrowni na potrzeby szpitala, ustawienie na terenie ZOZ farmy fotowoltaicznej a także montaż dwóch nowoczesnych kotłów gazowych kondensacyjnych. Koszt projektu dla szpitala to ponad 7 milionów złotych. Jego realizacja nie tylko zabezpieczyłaby potrzeby energetyczne ZOZ-u, ale także dałaby znaczne oszczędności w funkcjonowaniu placówki oraz wpłynęła pozytywnie na środowisko.

– Szpital ma bardzo starą, wyeksploatowaną kotłownię, piece mają już ponad 23 lata i można przewidywać, że wkrótce przestaną działać. Nie chcielibyśmy dopuścić do takiej sytuacji dlatego, zależy nam, żeby zrealizować proekologiczną i bardzo nowoczesną koncepcję. Po rozmowach z ekspertami postanowiliśmy pójść drogą innowacyjną, ale jednocześnie już sprawdzoną i pewną w swoim działaniu. Na rozwiązania w pełni nowatorskie nie chcieliśmy się zgodzić, szpital nie jest miejscem na eksperymenty – mówi Janusz Mielczarek starosta powiatu łęczyckiego. – Chcemy wybudować minielektrownię dla szpitala i na potrzeby szpitala. Byłaby zlokalizowana w obecnej kotłowni. Produktem ubocznym wytwarzania energii jest ciepło, które byłoby również wykorzystane w szpitalu dla uzyskania ciepłej wody użytkowej. Ponadto, w szpitalu jest spory teren graniczący z obszarem kolei, gdzie nie można nic budować, dlatego, żeby wykorzystać miejsce, zaplanowaliśmy zainstalować tam farmę fotowoltaiczną. Szpital miałby produkcję prądu z generatora oraz dodatkowo ze słońca, co powinno w dużej mierze zaspokoić jego potrzeby energetyczne. Ponadto planujemy wstawić dwa duże, nowoczesne kotły gazowe, które będą ogrzewały szpital, działające w technologii kondensacyjnej. Energię pozyskaną ze spalania gazu, to około kilkunastu procent, też jeszcze chcemy wykorzystać na potrzeby szpitala.

Trzy elementy, czyli produkcja energii poprzez małą elektrownię, fotowoltaika, i piece gazowe wykorzystujące ciepło ze spalin to jeden duży projekt zakładający niemal całkowitą samowystarczalność energetyczną ZOZ w Łęczycy. Wniosek o dofinansowanie opiewa na kwotę nieco ponad 7 milionów złotych. Starosta łęczycki Janusz Mielczarek liczy, że wniosek zyska przychylność osób decyzyjnych i ma nadzieję, że nowa kotłownia ruszy pełną parą na sezon grzewczy w 2023 roku.

– Nie będzie tu dużo prac budowlanych, wszystkie urządzenia byłyby zamontowane w pomieszczeniach obecnej kotłowni, nieco więcej pracy byłoby jedynie przy instalacji farmy fotowoltaicznej, dlatego półtora roku, przy założeniu, że otrzymamy fundusze z Polskiego Ładu, to realny termin przeprowadzenia tego przedsięwzięcia – dodaje starosta.

Starostwo powiatowe w Łęczycy w ramach drugiego rozdania funduszy z Polskiego Ładu złożyło również wnioski o pieniądze na realizację wielu inwestycji drogowych. Tu łączna kwota planowanych remontów to 30 milionów złotych.

Powiat łęczycki posiada bardzo dużo dróg, wymagających modernizacji. W pierwszej edycji Polskiego Ładu starostwo zaplanowało (i otrzymało pieniądze) remont ponad 20-kilometrowego odcinka tzw. Kłodawianki.

– W tej chwili wychodząc naprzeciw potrzebom wszystkich mieszkańców powiatu łęczyckiego, słuchając radnych, postanowiliśmy zgłosić do wniosku kilka mniejszych odcinków dróg. Praktycznie w każdej gminie wytypowaliśmy dwu-, trzykilometrowy fragment drogi powiatowej, którą planujemy wyremontować. To będzie mocno rozbity projekt, ale jego efekty widoczne będą w całym powiecie i nie będzie już tak newralgicznych miejsc, które kierowcom spędzają sen z powiek. Wytypowaliśmy m.in. długi odcinek w gminie Witonia, odcinek drogi między Mazewem a Daszyną, również cześć drogi Janków – Leźnica Mała, w Łęczycy jest to ulica Lotnicza – Belwederska – chcielibyśmy zmodernizować łuk przy cmentarzu oraz chodnik, który na tym fragmencie ulicy Belwederskiej jest mocno zdegradowany, oraz dalej część ulicy Lotniczej – wymienia starosta J. Mielczarek.

Powiat łęczycki skorzystał także z możliwości złożenia wniosków dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y. W planach remontowych znalazł się most łączący gminę Świnice Warckie z gminą Grabów, który obecnie jest w bardzo złym stanie. Gdyby most został wyłączony z dalszego użytkowania, to mieszkańcy mieliby nie lada kłopot i musieliby nadrabiać kilkadziesiąt kilometrów drogi, więc jego remont jest absolutnie konieczny. Powiat chce także wyremontować drogę w Daszynie w ramach wniosku dodatkowego tzw. PGR-owego i drugą część drogi dojazdowej w kierunku Mazewa.


Wniosek na ponad 7 milionów złotych zakłada modernizację kotłowni w szpitalu i instalację farmy fotowoltaicznej
Łódzkie na plus
Eskorta policji z Ł
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.