HomeAktualnościMiało być rondo, sygnalizacja, „kocie oczka”… temat skrzyżowania powróci?

Miało być rondo, sygnalizacja, „kocie oczka”… temat skrzyżowania powróci?

skrzyżowanie łęczyca

Zdaniem znacznej części mieszkańców Łęczycy skrzyżowanie ulicy M. Konopnickiej z ul. Kaliską należy do bardziej niebezpiecznych w mieście. Szczególną ostrożność należy zachować w godzinach wieczornych. Łęczycanie pytają, czy lokalna władza ma pomysł na rozwiązanie tego problemu.

Temat skrzyżowania ulicy Kaliskiej znajdującej się w Zarządzie Dróg Wojewódzkich i ulicy M .Konopnickiej  należącej do miasta Łęczyca wracał już kilkakrotnie, szczególnie, jak mówią mieszkańcy, przed wyborami.

–  Jak tylko sięgam pamięcią, przed każdymi wyborami samorządowymi kandydaci na fotel burmistrza wręcz ścigają się z pomysłami rozwiązania tego problemu. Jako mieszkaniec Królewskiego Miasta i równocześnie kierowca słyszałem o sygnalizacji świetlnej, rondzie, czy oznakowaniu przejść dla pieszych przy pomocy tzw.” kocich oczek” i tyle, bo mija kolejna kadencja i jak nic nie było, tak nie ma do tej pory. Po prostu nie chce się już nawet mówić – mówi rozżalony łęczycanin.

Nie jest to odosobniony głos w tej sprawie.

–   Ja występuję głównie w roli pieszej. Nie posiadam prawa jazdy i nie prowadzę samochodu, ale nie oznacza to wcale, że czuję się bezpieczna. Kiedy dochodzę do krawężnika i widzę szybko zbliżającą się ciężarówkę, nie ryzykuję, wolę poczekać. Najczęściej jest tak, że kierowca się zatrzymuje a za nim kilka następnych pojazdów po to, aby mógł przejść jeden pieszy. Nie rozumiem w tych okolicznościach tłumaczeń władz miasta, że zainstalowanie np. sygnalizacji świetlnej przyczyni się do spowolnienia ruchu. W mojej ocenie obecna sytuacja bardziej hamuje płynność ruchu – argumentuje pani Alina, mieszkanka Łęczycy.

Kierujemy pytanie do urzędu miejskiego. Czy w związku z dużym nasileniem ruchu kołowo – pieszego w obrębie skrzyżowania Kaliska – Konopnicka władze miasta zaplanowały w budżecie 2024 środki na rozwiązanie tego problemu poprzez zainstalowanie np. sygnalizacji świetlnej,  progów zwalniających lub powrotu do realizacji pomysłu budowy ronda?

„Należy przede wszystkim zaznaczyć, że właścicielem ulicy Kaliskiej jest Urząd Marszałkowski w Łodzi, a zarządza nią Zarząd Dróg Wojewódzkich. Do Miasta Łęczyca należy ulica Marii Konopnickiej, w związku z czym wszelkie decyzje dotyczące ewentualnej zmiany organizacji ruchu należą do ZDW. W związku z tym, w budżecie nie ma zabezpieczonych środków na takie działania, ponieważ ulica Kaliska nie jest własnością miasta i nie w gestii miasta leży zmiana organizacji ruchu na nadrzędnej, czyli w tym przypadku drodze wojewódzkiej” – czytamy w odpowiedzi nadesłanej z urzędu.

Ciężarówka uderzy
O krok od tragedii!
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ