Czy gmina nie dba o rolników? Krytyka lokalnej władzy
Jeden z sołtysów skrytykował podczas sesji gminy Parzęczew lokalne władze. Poszło o interesy rolników. Sołtys argumentował, że w urzędzie nie ma ani jednego specjalisty z wykształceniem typowo rolniczym. Ponadto wójt mógł usłyszeć, że nie dba o miejscowych gospodarzy.
– Przecież nasza gmina ma charakter typowo wiejski. Dlaczego w urzędzie gminy nie ma ani jednego pracownika z wykształceniem rolniczym? Jak gmina ma dbać o rolników i im pomagać? Uważam, że takiej pomocy nie ma. Zboże z Ukrainy zalewa nasz kraj, są też inne problemy – argumentował sołtys.
Wójt Ryszard Nowakowski przekonywał, że lokalna władza nie ma bezpośrednich instrumentów do pomocy rolnikom.
W sprawie skontaktowaliśmy się z urzędem gminy.
„Gmina w porozumieniu z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach zapewnia fachową pomoc i wsparcie dla rolników z jej terenu. Biuro doradcy mieszczące się w budynku Gminnego Ośrodka Zdrowia czynne jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00 – 15:00. Biuro zapewnia opiekę wykwalifikowanego doradcy z zakresu rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych i wiejskich gospodarstw domowych. Udziela informacji i porad mających na celu poprawę jakości funkcjonowania gospodarstw rolnych oraz w zakresie podnoszenia poziomu kwalifikacji zawodowych rolników i innych mieszkańców wsi. Nie ma takiego wymogu, aby w Urzędzie Gminy zatrudniony był pracownik z wykształceniem rolniczym. Do załatwiania spraw urzędowych związanych z rolnictwem, takich jak np. zwrot podatku akcyzowego dla rolników wykształcenie rolnicze nie jest wymagane. Gmina nie posiada instrumentów dla bezpośredniego wsparcia finansowego rolników. Wszelkich informacji na ten temat udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zajmuje się obsługą rolników w zakresie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wypłaty dopłat bezpośrednich i obszarowych. Oddział powiatowy ARiMR znajduje się w Aleksandrowie Łódzkim, przy ul. Ściegiennego 4.
W ubiegłym roku rolnicy zgłaszali do Urzędu Gminy problem z utylizacją folii rolniczych, ponieważ nie jest ona traktowana jako odpad komunalny. W odpowiedzi Gmina zorganizowała w listopadzie 2022 r. bezpłatną zbiórkę zalegających w gospodarstwach folii. Poza tym do Urzędu Gminy rolnicy nie zgłaszają bieżących problemów związanych z gospodarstwami rolnymi” – czytamy w odpowiedzi.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.