HomeBez kategoriiBolą cię kolana? 15 skutecznych sposobów na obolałe kolana

Bolą cię kolana? 15 skutecznych sposobów na obolałe kolana

bolące kolana

Bolą cię kolana i zastanawiasz się, co zrobić? W przypadku drobnych urazów czy zwykłego przeforsowania stawów kolanowych warto spróbować domowych sposobów, które szybko przyniosą ulgę i ułatwią powrót do formy. Bardzo często wystarczy kolanami dobrze się zaopiekować i nie narażać ich na niepotrzebne obciążenia. Sprawdź, co zrobić, gdy kolana bolą i czego koniecznie należy unikać.

15 sposobów na obolałe kolana

1. Nie obciążaj niepotrzebnie kolana

Zrób sobie przerwę od aktywności, aby twoje kolano miało szanse odpocząć i się zregenerować. Aby złagodzić niewielki ból kolana, zazwyczaj wystarczy 1-2 dni odpoczynku. Jednak w przypadku poważniejszych urazów, czas ten może znacznie się wydłużyć. Jeśli po kilku dniach nie ma poprawy lub objawy się pogłębiają, skonsultuj się z lekarzem.

2. Nie leniuchuj zbyt długo

Ćwiczenia budują silne mięśnie wokół stawów, co pomaga zapobiegać kontuzjom. Gdy twoje kolano przestanie tak mocno doskwierać, nie odwlekaj aktywności fizycznej. Pamiętaj, by się nie forsować podczas ćwiczeń. Na początku możesz rozważyć ćwiczenia w wodzie, które odciążą twoje stawy.

3. Zrób okład

Domowe sposoby mogą okazać się świetnym krokiem, w przypadku większości drobnych urazów czy przeciążenia stawów. W przypadku bólu stawów najlepiej sprawdzą się okłady z:

  1. Kapusty – liście kapusty rozgnieć tłuczkiem i schłódź w lodówce. Przyłóż liście na kolano tak, aby sok z kapusty spłynął na obolałe miejsce.
  2. Ocet jabłkowy – okłady z octu również dobrze się sprawdzają do walki z bólem stawów. Wystarczy zamoczyć watę lub opatrunek w occie jabłkowym i przyłożyć na obolałe miejsce. Ekologiczny ocet jabłkowy z gospodarstwa Szczepanówka kupisz TUTAJ.
  3. Utarty chrzan – można wykonać okład ze świeżo startego korzenia chrzanu.

4. Zakładaj stabilne buty

Gdy twoje kolana potrzebują wytchnienia, unikaj okazji do potknięć i poślizgnięć. Zabezpiecz śliskie miejsca, np. brodzik prysznicowy, matą antypoślizgową. Na co dzień pamiętaj o obuwiu z odpowiednim bieżnikiem.

5. Używaj kul, jeśli tego potrzebujesz

Jeśli ból kolana uniemożliwia ci normalne poruszanie, nie krępuj się skorzystać z kul, laski lub urządzenia typu balkonik. Pamiętaj, by twoja podpora miała wysokość dostosowaną do twojego wzrostu i ogumienie zapobiegające ślizganiu się po powierzchni.

6. Pilnuj swojej masy ciała

Otyłość i nadwaga mogą bardzo negatywnie wpływać na kondycję twoich stawów. Każdy nadprogramowy kilogram dodatkowo obciąża je i może powodować częstszy ból.

7. Rozważ akupunkturę

To jedna z metod alternatywnych, która może bardzo pomóc w przypadku bólu stawu kolanowego. Być może i tobie pomoże szybciej uporać się z bólem lub kontuzją. Zawsze wybieraj licencjonowanych specjalistów medycyny alternatywnej.

8. Rozciągaj się regularnie

Rozciąganie może być niezwykle pomocnym nawykiem, jeśli cierpisz z powodu bólu kolan. Napięte mięśnie mogą prowadzić do ulegania bolesnym kontuzjom. Skorzystaj z rad fizjoterapeuty, aby prawidłowo je rozciągać.

9. Stosuj zimne lub ciepłe kompresy

Wiele dolegliwości można zmniejszyć, stosując terapię odpowiednią temperaturą. Ciepłe kompresy z namoczone ręcznika mogą szybko przynieść ulgę w przypadku bólu i nadwyrężenia stawów. Zimne sprawdzą się w przypadku obrzęków. Nie stosuj terapii ciepłem, gdy stawy są opuchnięte. Wypróbuj kompres na kolano Visiomed dostępny w Medonet Market.

10. Wybierz bezpieczną pozycję do snu

Pozycja, w której śpisz, ma ogromne znaczenie, spędzasz w niej wiele godzin, co może znacznie wpłynąć na nasilenie bólu w kolanie. Jeśli spisz na boku, ułóż między kolanami niewielką poduszkę. Pamiętaj, by nie podpierać kolana poduszką, jeśli śpisz na plecach. Po przebudzeniu możesz mieć problemy z rozprostowaniem nogi.

11. Korzystaj z ortezy

Bandażowanie nadwyrężonego kolana opaską elastyczną jest jednym ze starych sposobów na ból stawów, jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oretzy miękkiej, która nie będzie krępowała za mocno ruchów oraz pozostanie na swoim miejscu. Ortezy i opaski zakupisz w większości aptek i sklepach medycznych lub z wyposażeniem rehabilitacyjnym. Pamiętaj, aby przed zakupem przymierzyć opaskę, nie powinna zbyt silnie ściskać nogi i utrudniać krążenia.

12. Nie przeciążaj stawów

Jeśli bolą cię kolana, postaraj się ich dodatkowo nie obciążać. Unikaj chodzenia po schodach czy ćwiczeń z obciążeniem lub podskokami.

13. Noś odpowiednie wkładki w butach

Zadaj o prawidłową postawę i wsparcie na wszystkich poziomach. Wszystkie stawy znajdujące się w kończynach dolnych są od siebie zależne. Jeśli nieprawidłowo ustawiasz stopę, twój sposób chodzenia ma wpływ na kolana, a nawet biodra. Pomocne mogą okazać się wkładki do butów zapewniające właściwe uniesienie podbicia stopy. Kupisz je w niemal każdej drogerii. Dynamiczne wkładki ortopedyczne FootWave dostępne są też na medonetmarket.pl.

14. Nie noś zużytych butów

To kolejny grzech, który powoduje, że stopy mogą przybierać nieprawidłowe ułożenie podczas chodzenia. Buty, które nosisz, nie mogą być za duże lub za małe, ani zużyte i wypaczone. Wszystko to ma wpływ na twoje stawy.

15. Odwiedź lekarza ortopedę

Jeśli po kilku dniach ból nie mija lub występują inne objawy, a nawet sytuacja się pogarsza, koniecznie umów się na wizytę u lekarza ortopedy. Być może uraz jest poważniejszy, niż ci się wydawało i niezbędna będzie pomoc lekarska.

TAGI POSTU:
UDOSTĘPNIJ:
Jeden olej, który p
Jak stres wpływa na
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.