Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Powiat poddębicki Uniejów

Zamieszanie wokół rachunków

nie wiem unie.

Jak to jest, że cena za przesył ciepła jest dwa razy wyższa dla naszego bloku od tej, dla bloku sąsiedniego? – zastanawia się Kazimiera Piąstka, lokatorka bloku przy ul. Targowej 9.
Wraz ze zbliżającym się okresem grzewczym, pytań o koszty jest coraz więcej. W tej sprawie z redakcją skontaktowali się mieszkańcy, którzy liczą na wyjaśnienie rozbieżności.
– Nie tylko ja tego nie rozumiem – mówi pani Kazimiera. – Byłam już kilka razy w komunalce, ale dokładnej odpowiedzi nie otrzymałam od urzędniczki. Przecież nawet tak na chłopski rozum wiadomo, że cena wyjściowa jednostki za ciepło powinna być taka sama. Dopiero później, w zależności od tego ile ktoś grzeje, rachunki się różnią. A nasz blok już na etapie początkowego przesyłu ma cenę jednostki prawie dwa razy wyższą od bloku przy ul. 22 Lipca 2. Dlaczego tak jest?
Nie rozumie tego również Józefa Łaska.
– Jesteśmy już stare, tym bardziej powinniśmy mieć wszystko dokładnie wytłumaczone. Też chciałabym wiedzieć, dlaczego już na starcie mamy zawyżoną cenę. Czujemy się niesprawiedliwie traktowani – usłyszeliśmy.
O komentarz poprosiliśmy Marcina Pamfila, prezesa PGK Termy Uniejów.
– Jak do tej pory nikt z lokatorów nie zgłosił mi problemu. Zawsze jestem otwarty na rozmowę i zapraszam do przedsiębiorstwa, jeśli są jakieś sprawy do wyjaśnienia. Rozliczenia wykonuje dla nas firma zewnętrzna. Jestem przekonany, że robi to w sposób profesjonalny – mówi prezes Pamfil.
Jacek Mikołajewski, reprezentujący firmę rozliczeniową z Aleksandrowa Łódzkiego, tłumaczy skąd na rachunkach różnice w podanych cenach jednostek.
– Ustawodawca zlikwidował już tzw. rozliczenia globalne. Teraz każdy blok ma swój węzeł cieplny i co za tym idzie jest niezależną jednostką. Każdy budynek jest rozliczany za faktyczne zużycie ciepła a cena jednostkowa ciepła znana jest dopiero na końcu przygotowywania rachunku rozliczeniowego – informuje J. Mikołajewski. – Kiedyś zorganizowałem spotkanie w Uniejowie na którym omawiałem już zasady rozliczeń za CO. Ale jeśli będzie taka potrzeba, to można powtórzyć takie spotkanie.
(stop)