Reporter

reporter-ntr.pl

termy uniejów
Poddębice Powiat poddębicki Temat główny Warto przeczytać

W przedsiębiorstwie coraz większe napięcie. Mieszkańcy są zadowoleni…

Włodzimierz Szymański, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Poddębicach, nie kryje zdenerwowania w związku z brakiem odpowiedzi Wód Polskich. Sprawa dotyczy wniosku o podwyżkę cen za wodę i ścieki. Jak łatwo się domyślić, mieszkańcy są zadowoleni z takiego obrotu sprawy. W dalszym ciągu obowiązuje bowiem stara taryfa.

– Mówiąc wprost, w tej chwili dokładamy do interesu – nie ukrywa szef MPWiK. – Każdy wie, że wszystko drożeje. Nasz wniosek o podwyżkę wynika właśnie z faktu wzrostu cen. Więcej płacimy za prąd, wywóz odpadów. Pensje pracowników też są coraz większe.

Prezes Szymański powiedział nam, że ceny prądu dla przedsiębiorstwa wzrosły prawie o 20 procent. Jak się dowiedzieliśmy, firma za samą energię musi płacić 400 tysięcy zł rocznie. Spore wydatki, to również wywóz odpadów.

– Chodzi o odpady z grubszej frakcji, które na kratkach osadzają się przy oczyszczaniu ścieków. Za wywóz takich odpadów opłaty wzrosły 3-krotnie – słyszymy. – Poza tym nasze koszty wzrosły także z powodu nowych odcinków kanalizacji budowanej przez miasto. Ostatnio doszło ponad 10 kilometrów nowych nitek. Utrzymanie sieci kosztuje. Mam nadzieję, że mieszkańcy zrozumieją, dlaczego wnioskowaliśmy do spółki Wody Polskie o naliczenie w nowej taryfie podwyżek za wodę i ścieki.

Najprawdopodobniej pod koniec tego miesiąca lub na początku sierpnia Wody Polskie odpowiedzą MPWiK – konkretny termin wyznaczają przepisy. Warto dodać, że spółka odrzuciła wniosek przedsiębiorstwa dot. podwyżek. Co, jeśli nie będzie zgody na podwyżki cen za wodę i odprowadzenie ścieków?

– Na razie o tym nie myślimy – odpowiada prezes Włodzimierz Szymański. – Ostateczność, to droga sądowa.

Przypomnijmy, że taryfa na zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków obowiązywała od 29 czerwca 2018 r. do 28 czerwca 2021 r.

Nowe stawki w pierwszym roku obowiązywania taryfy MPWiK określiło na poziomie:

woda – 3,43 zł netto, tj. 3,70 zł brutto, ścieki – 8,69 zł netto, tj. 9,38 zł brutto.

Aktualna cena metra sześciennego wody, to 3,40 zł brutto plus miesięczna opłata abonamentowa wynosząca 3,29 zł brutto. Opłata za metr sześcienny odprowadzanych ścieków wynosi 7,18 zł brutto.

Filling up a glass of water in the kitchen sink. Blue background

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.