Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Bez kategorii

Nowe mieszkania w mieście

05Firma z Konstantynowa Łódzkiego wykorzystała wieloletni zastój budowlany i postanowiła zainteresować swoją ofertą mieszkańców. Nie było problemów ze znalezieniem chętnych na własne „M”. Już niedługo na działce przy ul. Targowej wzniesione zostaną fundamenty pod pierwszy blok w którym zamieszka 9 rodzin. W przyszłym roku wybudowany ma zostać kolejny blok.
– Założyliśmy, że pierwszy blok będzie gotowy do kwietnia przyszłego roku. Będzie w nim 9 mieszkań, w kolejnym bloku 6. Cena za metr kwadratowy wynosi 3 750 zł. Mieszkania będą oddane w stanie deweloperskim. Ważne, że przyszli lokatorzy nie będą płacić wysokiego czynszu. Komorne za mieszkanie 3-pokojowe o metrażu ponad 60 mkw. wyniesie 300-400 zł na miesiąc – mówi Przemysław Rogala, prezes firmy budowlanej. – Bloki będą stawiane w nowoczesnym systemie zabudowy panelowej.
Dlaczego przez lata w Poddębicach nie oddawano nowych mieszkań dla lokatorów? W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Towarzystwem Budownictwa Społecznego, spółdzielnią mieszkaniową oraz władzami miasta.
– Ostatni blok TBS został wybudowany w 2011 roku – słyszymy od prezes zarządu TBS w Poddębicach, Anny Karskiej. – W sumie w mieście jest 5 naszych bloków. Dlaczego nic już nie budujemy? To proste. Zmieniły się diametralnie zasady przyznawania kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Teraz taka inwestycja jest po prostu nieopłacalna.
Prezes Karska dodaje, że na jej biurku leży już ponad 40 wniosków od mieszkańców zainteresowanych lokalem w zasobach TBS. Jest wielu chętnych na nowe mieszkania. Niestety, póki co TBS żadnego bloku w Poddębicach nie wybuduje.
Spółdzielnia mieszkaniowa dysponuje w mieście 37-blokami. Czy powstanie kolejny?
– Chciałbym – mówi prezes Sławomir Gławęda. – Ale to nie jest takie proste. Przymierzamy się od kilku lat do takiej inwestycji. Jednak potrzeba dużego zainteresowania a miasto raczej nie jest bogate. Mieszkańcom brakuje pieniędzy.
Czy władze Poddębic myślą nad wybudowaniem komunalnego budynku? – w tej sprawie wysłaliśmy mejla do urzędu miasta.
„Gmina Poddębice planuje adaptację pomieszczeń Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach na mieszkania komunalne” – czytamy w odpowiedzi. (nowa komenda właśnie jest budowana – przyp. aut.)
Dowiedzieliśmy się również, że w urzędzie złożonych zostało 61 wniosków od mieszkańców czekających na wymarzone lokum.
tekst i fot. (stop)