Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Poddębice Powiat poddębicki

Konflikt w orkiestrze dętej. Muzycy odeszli z OSP

osp

OSP Błonie została bez swojej orkiestry dętej. Muzycy postanowili odłączyć się od zarządu OSP. Instrumenty, które były własnością gminy Łęczyca dalej będą służyć muzykom, ale już pod innym patronatem. Zmienią się też mundury i nazwa. Członkowie byłej już orkiestry OSP Błonie, będą grać w gminnej orkiestrze dętej.
Grupa 25 muzyków i 10-osobowy zespół taneczny w wyniku konfliktu z zarządem OSP zadecydowali, że nie będą już więcej go reprezentować. Orkiestrę pod swoje skrzydła weźmie gmina Łęczyca.
– W ubiegły weekend, w ramach tzw. „małego projektu” byłem z orkiestrą dętą OSP Błonie na wyjeździe edukacyjnym w Bukowinie Tatrzańskiej. Z orkiestrą pojechały mażoretki, które tańczyły do utworów wykonywanych przez orkiestrę. Projekt był dofinansowany z PROW-u przez Urząd Marszałkowski i jego celem było kultywowanie miejscowych tradycji i zwyczajów oraz promowanie lokalnej twórczości ludowej. Fakt wyjazdu mażoretek kwestionował zarząd OSP Błonie, który twierdził, że zamiast dziewczynek powinni pojechać członkowie zarządu – wyjaśnia Jacek Rogoziński, wójt gminy Łęczyca. – Przed wyjazdem do Bukowiny, zarząd OSP zaprosił na spotkanie w OSP w Błoniu pana Andrzeja Wdowiaka, który potwierdził stanowisko zarządu, że zamiast zespołu tanecznego powinni pojechać członkowie zarządu. Wytłumaczyłem członkom zarządu OSP, że celem projektu nie było finansowanie wycieczki dla nich, a promowanie lokalnej twórczości. Zdarzenia te doprowadziły do wystąpienia orkiestry dętej spod patronatu OSP Błonie. Wysoki poziom prezentowany przez orkiestrę oraz fakt, iż grają w niej całe rodziny z terenu naszej gminy, zaowocowały pomysłem utworzenia gminnej orkiestry dętej z zespołem tanecznym.
Koszty utrzymania orkiestry na razie nie zostały dokładnie wyliczone. Początkowo na pewno utworzenie gminnej orkiestry dętej obarczone zostanie wydatkami. Kupić należy przede wszystkim nowe mundury dla muzyków i zespołu tanecznego.
(MR)