Reporter

reporter-ntr.pl

Ads

termy uniejów
Powiat poddębicki Uniejów Warto przeczytać

Finisz przebudowy miejskiego targowiska w Uniejowie

Wszystko wskazuje na to, że wraz z początkiem września handel w czwartki wróci na teren przy ul. Dąbskiej, czyli pod swój „stary” adres, ale już na całkiem nowy plac! Zgodnie z zapewnieniem wykonawcy, prace są wykonywane zgodnie z przyjętym harmonogramem, zatem przebudowa targowiska powinna zamknąć się w przewidzianym terminie, wraz z końcem sierpnia.

W ramach inwestycji teren jest na nowo zagospodarowany, oświetlony i wyposażony w infrastrukturę niezbędną dla przywrócenia w tym miejscu lokalnego handlu. Pojawił się parking z nawierzchnią z kostki betonowej, wkrótce będzie ogrodzenie, a przede wszystkim – wygodne i bezpieczne stoiska handlowe z możliwością zadaszenia.

W listopadzie ubiegłego roku targowisko miejskie przeniesiono z działki przy ul. Dąbskiej na teren rozległych parkingów przy ul. abp. Jakuba Świnki. Dawniej to miejsce (tzw. „MÓJ RYNEK”) również spełniało funkcję handlową, podczas organizowanych przez Zagrodę Młynarską jarmarków z produktami regionalnymi i lokalną żywnością. Wyłączony w ten sposób z użytkowania plac targowy ogrodzono siatką i na czas modernizacji przekształcono w plac budowy.

Przed przystąpieniem do realizacji prac ujętych w inwestycji, wykonawca był zobowiązany do przeniesienia drewnianych pawilonów, w których dotąd odbywał się handel. Dzięki temu, mieszkańcy sołectw na terenie gminy już korzystają z altan, ustawionych m.in. przy strażnicach OSP, jako miejsca spotkań oraz wypoczynku na wolnym powietrzu.

Wiosną bieżącego roku pracownicy firmy DROMEX wytyczyli docelowe granice przyszłego targowiska, zapoczątkowując montaż betonowych obrzeży, wzdłuż których powiodą ciągi komunikacyjne: chodnik, drogi manewrowe oraz przestrzeń parkingowa. Dotychczasowa nawierzchnia szutrowo – piaskowa, utwardzana okresowo tłuczniem, była bardzo uciążliwym rozwiązaniem dla użytkowników targowiska, niestety – na tamten czas tak naprawdę jedynym możliwym, aż do momentu skutecznego rozstrzygnięcia przetargu i rozpoczęcia remontu. Korzystanie z placu handlowego latem, w suche dni, nie sprawiało większych problemów. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o czwartkach deszczowych lub takich, które poprzedzała ulewa. Błoto skutecznie utrudniało zarówno rozstawienie stoisk, jak i samo poruszanie się w obrębie placu. Rozległe kałuże długo zalegały w tym miejscu ze względu na brak kanalizacji deszczowej. Zatem wszelkie roboty ziemne, mające na celu uzbrojenie terenu w infrastrukturę wodno – kanalizacyjną były tymi, od których rozpoczęła się realizacja inwestycji.

Kolejnym obszernym zadaniem inwestycyjnym w ramach opisywanego zamówienia publicznego było utwardzenie terenu za pomocą kostki. Prace brukarskie jeszcze trwają na placu budowy, ale zmierzają już ku końcowi:

Zgodnie z przedmiarami, zawartymi w dokumentacji przetargowej, docelowa powierzchnia placu pokrytego kostką ma przeszło 9 tys. m² – informuje Robert Pleśnierowicz z firmy DROMEX. – Na ten moment jest już położone dużo ponad 7 tys. m².

Targowisko będzie otoczone ogrodzeniem panelowym, z wejściem na teren poprzez furtki oraz wjazdem przez jedną z 3 bram przesuwanych automatycznie. Projekt przebudowy targowiska zakłada wydzielenie blisko 80 stanowisk handlowych, z których większość będzie zadaszona – posłużą do tego rozkładane markizy. Ponadto, na placu staną wiaty śmietnikowe i kontener sanitarny wraz z przyłączeniem do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Z kolei, na obrzeżach powierzchni handlowej, w miejscach niezabudowanych kostką, wykonawca przygotuje teren pod niewielkie trawniki i zieleńce. Nowe targowisko będzie oświetlone: częściowo za pomocą słupów z oprawami zasilanymi w ramach miejskiej sieci oświetlenia publicznego oraz – jako uzupełnienie – lampami z instalacją fotowoltaiczną.

Inwestycja jest realizowana przy wsparciu środków unijnych, pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.