Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Poddębice Powiat poddębicki

Burmistrz cieszy się z dofinansowania. 70 tysięcy zł na laptopy. Gmina jeszcze bardziej zinformatyzowana

Poddębicki samorząd pozyskał 70 tysięcy złotych na zakup laptopów z dostępem do internetu. Trafią one do szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina, czyli podstawówek w Bałdrzychowie, Niemysłowie i Poddębicach.

– Dzięki dofinansowaniu w ramach projektu „Zdalna Szkoła” przybędzie nam sprzętu komputerowego, a tym samym nasza gmina stanie się jeszcze bardziej zinformatyzowana – mówi burmistrz Piotr Sęczkowski.

Przypomnijmy, że dwa lata temu Poddębice zrealizowały projekt, polegający na uruchomieniu systemu informatycznego do zarządzania jednostką administracji samorządowej z obsługą e-usług.

Poprzez wykonanie wewnętrznej sieci LAN i WLAN wraz z zakupem niezbędnego sprzętu możliwe jest świadczenie e-usług. W szkołach podległych gminie uruchomiony został system informatyczny do dokumentacji oraz udostępniania przebiegu nauczania. Dzięki temu rodzice mają bieżącą kontrolę frekwencji i ocen swoich dzieci za pośrednictwem strony internetowej, bądź aplikacji mobilnej. Wykonano nowe strony internetowe gminy oraz jednostek podległych.

W wyniku projektu powstało centrum elektronicznych usług publicznych w postaci dedykowanego Gminnego Portalu Usług Publicznych. To platforma udostępniona dla petentów urzędu, którymi są zarówno mieszkańcy, przedsiębiorcy, czy konkretnie podatnicy lub inwestorzy.

– Dziś coraz więcej osób chce załatwiać swoje sprawy w urzędzie szybko i bez stania w kolejce. Zadanie, które kosztowało 2,4 mln zł z czego 1,5 mln zł stanowiła dotacja z UE, pomogło spełnić te oczekiwania. Uruchomiliśmy usługi, dzięki którym interesant drogą elektroniczną załatwia sprawę od momentu założenia wniosku po dokonanie płatności czy też wydanie decyzji – wyjaśnia burmistrz Piotr Sęczkowski.

Teraz gmina będzie jeszcze bardziej zinformatyzowana. Złożony do Centrum Projektów Polska Cyfrowa wniosek Poddębic znalazł się na liście pozytywnie rozpatrzonych. Samorząd czeka na podpisanie umowy dofinansowania oraz zakup sprzętu komputerowego, przeznaczonego jako pomoc w realizacji zdalnego nauczania.

Obowiązek zdalnej nauki, wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa, okazał się sporym utrudnieniem dla uczniów, jak i nauczycieli. Odbywające się w ten sposób zajęcia lekcyjne są kłopotliwe zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, dlatego pomoc finansowana Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 pomaga rozwiązać ten problem.

burmistrz poddębice