Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Bez kategorii

19-letnia bezdomna

bezdomna-1Do ośrodka dla bezdomnych trafiła Paulina Sztykiel, która ma dopiero 19 lat. Po raz pierwszy w historii istnienia placówki w jej murach znalazła schronienie tak młoda osoba. Dziewczyna stara się walczyć z przeciwnościami losu. Ma plany na przyszłość, choć wciąż powracają demony przeszłości.
Paulina urodziła się w Łodzi. Gdy miała zaledwie kilka miesięcy została porzucona przez rodziców. W domu dziecka przebywała przez kilkanaście lat. Ostatnich siedem spędziła w rodzinie zastępczej w Zgierzu.
– Myślałam, że znalazłam prawdziwy dom. Jednak moi przybrani rodzice nie mogli się porozumieć. Wzięli rozwód. Psychicznie tego nie wytrzymałam. Zaczęłam uciekać z domu. Niestety smutki topiłam w alkoholu. Wylądowałam w ośrodku wychowawczym w Łodzi – wspomina dziewczyna.
W ośrodku nastolatka nie mogła dłużej przebywać. Jej rodzina zastępcza się rozsypała a biologiczny ojciec nie chciał zaopiekować się córką. W tej sytuacji Paulina znalazła schronienie w ozorkowskim ośrodku dla bezdomnych.
– Jest mi tu dobrze. Znalazłam wspólny język z innymi bezdomnymi. Nie poddaję się. Uczę się w liceum dla dorosłych. W planach mam też studia resocjalizacyjne. Szukam pracy, aby mieć pieniądze na wynajęcie jakiegoś mieszkania. Z ojcem mam kontakt jedynie wirtualny. Czasami pisze do mnie mejle za pośrednictwem internetu – mówi Paulina Sztykiel.
Marek Dobrowolski, kierownik ośrodka dla bezdomnych w Ozorkowie, ma nadzieję, że dziewczyna niedługo wyjdzie na prostą.
– Paulinę praktycznie wychowała ulica. Dziewczyna nie miała odpowiednich wzorców. Pogubiła się w życiu. Ale dobrze, że znalazła cel. Chce zdobyć wykształcenie i się usamodzielnić. Jest w niej determinacja i dlatego ma ogromne szanse na spełnienie swoich marzeń.
W tej chwili w ośrodku przebywa 40 bezdomnych. To prawie komplet. Sytuacja finansowa placówki jest dobra – ocenia M. Dobrowolski.
– Cenię sobie pomoc pana burmistrza. Pomagają nam także niektórzy lokalni przedsiębiorcy. Na zimę mamy już zgromadzony opał. Kupiliśmy ubrania, nowe łóżka, środki chemiczne. Jest nieźle. Pomagamy również osobom ubogim z zewnątrz, wydając paczki żywnościowe.
Ośrodek przyjmuje bezdomnych z 11 gmin województwa łódzkiego.
(stop)