Wilki atakują w naszym regionie! Coraz więcej apeli o ostrożność…
W mediach społecznościowych mieszkańcy Łódzkiego ostrzegają siebie nawzajem przed wilkami. Najwięcej takich apeli o ostrożność jest z gminy Rawa Mazowiecka. W internecie przed wilkami ostrzega też Nadleśnictwo Skierniewice i Lasy Państwowe.
Apele mówią o tym, aby po zmroku unikać spacerów w odosobnionych miejscach, szczególnie z psami, a zwierzęta domowe powinny być trzymane pod nadzorem.
Nadleśnictwo Skierniewice i Lasy Państwowe opublikowały w sieci taki apel do mieszkańców:
„Z uwagi na ostatnie wydarzenia i fakt, że coraz częściej odnotowywane są przypadki spotkań lub zdarzeń z udziałem wilków, warto przyjrzeć się bliżej tym drapieżnikom oraz ich wpływowi na środowisko. Na podstawie wywiadu z dr hab. Sabiną Pierużek-Nowak, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, która od 30 lat bada wilki, zebraliśmy kluczowe informacje, które pomogą lepiej zrozumieć te zwierzęta i ich rolę w ekosystemie.
1. Rola wilków w przyrodzie:
– Wilki odgrywają kluczową rolę w regulacji liczebności zwierząt kopytnych, takich jak jelenie, sarny i dziki. Dzięki temu przyczyniają się do ochrony młodych drzew i roślin przed nadmiernym ogryzaniem.
– Polują głównie na najsłabsze osobniki, co przyczynia się do zdrowia populacji zwierząt łownych i utrzymania równowagi w ekosystemie.
2. Wilki w Polsce i Europie:
– W Polsce żyje obecnie około 3,5 tys. wilków, a ich populacja jest kluczowa dla krajów sąsiednich, takich jak Niemcy, Czechy czy Słowacja.
– W Europie (bez Rosji i Białorusi) populacja wilków wynosi około 23 tys. osobników, a polskie wilki stanowią istotny element w odbudowie gatunku w wielu regionach.
3. Wilki a ludzie:
– Wilki z natury unikają ludzi, a ataki na człowieka są niezwykle rzadkie. Większość takich przypadków wynika z chorób (np. wścieklizny) lub błędów ludzkich, takich jak dokarmianie wilków, które prowadzi do utraty ich naturalnej płochliwości.
– Kluczowe jest zrozumienie, że wilki są dla ludzi niegroźne, o ile nie ingerujemy w ich środowisko.
4. Zagrożenia i ochrona:
– Wilki w Polsce są pod ścisłą ochroną od 1998 roku, co umożliwiło ich powrót do wielu regionów kraju.
– Niedawna decyzja Rady Europy o złagodzeniu ochrony wilków (zmiana statusu na „chroniony”) budzi obawy o możliwość legalnych polowań na te drapieżniki w krajach UE.
5. Edukacja i świadomość:
– Istnieje ogromna potrzeba edukacji społeczeństwa, aby obalać mity i stereotypy na temat wilków, takie jak ich rzekome zagrożenie dla ludzi.
– Zrozumienie roli wilków w przyrodzie to klucz do ich skutecznej ochrony i budowania harmonijnej koegzystencji z człowiekiem.
Pełny wywiad z dr hab. Sabiną Pierużek-Nowak znajdziecie Państwo pod podanym linkiem: (https://naukawpolsce.pl/…/news%2C105944%2Cbiolozka…).
Ważne! W przypadku zauważenia obecności wilków w Twojej okolicy, zgłoś ten fakt do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. To pomoże monitorować populację wilków i chronić zarówno te zwierzęta, jak i ludzi”.
fot. facebook/Nadleśnictwo Skierniewice
BRAK KOMENTARZY