HomeAktualności z regionuPowiat poddębickiW Uniejowie rok 2022 rokiem UNESCO

W Uniejowie rok 2022 rokiem UNESCO

rok unesco

Uchwałą Rady Miejskiej w Uniejowie z końca ub. roku., 2022 rok ustanowiony został rokiem UNESCO w gminie Uniejów.

Podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu UNESCO ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która miała miejsce 16 grudnia 2021 roku w Paryżu, spycimierska tradycja układania dywanów kwiatowych na święto Bożego Ciała została oficjalnie wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

To wyjątkowe wydarzenie stało się impulsem do ustanowienia rozpoczynającego się właśnie roku ROKIEM UNESCO w gminie Uniejów. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli radni z Rady Miejskiej w Uniejowie. Na przestrzeni całego roku 2022 odbywać się będzie bogata seria inicjatyw, które na celu będą miały:

  • upowszechnianie wiedzy o tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała,
  • upowszechnianie wiedzy o Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO),
  • zacieśnianie współpracy ze Stowarzyszeniem „Infioritalia” i innymi organizacjami depozytariuszy z całego świata, które kultywują tradycje układania kwiatowych dywanów,
  • zacieśnianie współpracy z szopkarzami krakowskimi i sokolnikami oraz nawiązywanie współpracy z depozytariuszami innych tradycji niematerialnego dziedzictwa wpisanymi na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

W związku z powyższym spodziewać się należy, że tegoroczne uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu doczekają się szczególnej, wyjątkowej oprawy.

Poza tym w bieżącym roku, nie tylko w Spycimierzu, ale także w Krakowie, zorganizowany zostanie wspólny pokaz „Szopki krakowskie na kwiatowym dywanie ze Spycimierza”.

W ramach współpracy z zagranicznymi organizacjami praktykującymi układanie dywanów z kwiatów, zaplanowana jest międzynarodowa konferencja naukowa na temat dziedzictwa niematerialnego z udziałem włoskiego Stowarzyszenia „InfiorItalia”, a także polskich oraz międzynarodowych ekspertów.

Plan działania na rok 2022 obejmuje również przeprowadzenie konferencji i warsztatów dla organizacji i samorządów, z udziałem ekspertów i przedstawicieli tradycji z Polski i innych krajów.

Dążąc do tego, aby tradycja spycimierska była „żywa” nie tylko w okresie święta Bożego Ciała, ale przez wszystkie 365 dni w roku, w miejscowości powstaje właśnie Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”. Od chwili otwarcia obiektu, w jego murach każdy odwiedzający będzie mógł zapoznać się z historią układania kwiatowych dywanów oraz spróbować własnych sił w tym niezwykłym przedsięwzięciu.

Centrum oferować będzie również wystawę na temat tradycji i zwyczajów objętych dziedzictwem niematerialnym, a także wirtualny spacer po Spycimierzu.

BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.