W Uniejowie do Warty wpuszczono jesiotry
Przy plaży miejskiej w Uniejowie odbyła się akcja zarybienia rzeki Warty jesiotrem ostronosym. Akcję z udziałem dzieci ze szkoły podstawowej w Uniejowie, członkami młodzieżowej sekcji wędkarskiej Koła PZW nr 16 zorganizowali: Instytut Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna, fundacja Ratuj Ryby i miasto Uniejów.
Uczniowie klas trzecich uniejowskiej podstawówki wspólnie z członkami młodzieżowej sekcji wędkarskiej Koła PZW nr 16 wpuszczali do rzeki Warty jesiotry ostronose.
Ponad 60 sztuk jesiotra ostronosego uzyskało możliwość przebywania w warunkach naturalnych oraz potencjalną zdolność zasilenia odtwarzanej populacji dziko żyjących ryb tego gatunku. Blisko połowa z nich została poznakowana, dzięki czemu możliwe będzie śledzenie losów ryb.
Monitorowanie ryb wpuszczanych do rzek możliwe jest dzięki znakowaniu, między innymi znaczkami zewnętrznymi typu Carli. Każdy znaczek ma swój indywidualny numer umożliwiający identyfikację ryby po złowieniu bez użycia specjalistycznego sprzętu. Śledzenie przemieszczania się ryb umożliwią mikronadajniki radiowe lub hydroakustyczne wbudowane w znaczki telemetryczne, które implantowane są do jamy ciała ryb.
Zakup znaczków możliwy był dzięki społecznemu wsparciu fundacji Ratuj Ryby, która będzie śledziła ryby zaraz po wpuszczeniu. Kolejny sygnał otrzymamy od automatycznych odbiorników, które są rozlokowane na drodze tych ryb do morza Bałtyckiego.
– Działanie ma ogromną wartość edukacyjną, ekologiczną, ichtiologiczną i geograficzną. Fundacja wróci do nas we wrześniu i będziemy mogli zaobserwować, jak się jesiotry przemieszczały, jaki obrały kierunek, które miasta mijały. To bardzo dobry projekt uwrażliwiający w szczególności dzieci naotoczenie przyrodnicze – mówi Mirosław Madajski, zastępca burmistrza Uniejowa.
Wpuszczane ryby miały około kilkudziesięciu cm długości, ale w ciągu kilku miesięcy powinny dotrzeć do Bałtyku. Jeśli projekt się powiedzie, a ryby przetrwają, po kilkunastu latach, kiedy osiągną dojrzałość płciową, być może powrócą na tarło do rzeki Warty.
Dlaczego Uniejów?
– Kiedyś w Warcie były tarliska jesiotrów, stąd inicjatywa, by również tutaj przywrócić ten gatunek ryb. Ponadto, Uniejów bardzo mocno angażuje się w rożnego rodzaju działania ekologiczne. To piękne miejsce do przeprowadzanie takiej akcji, a przy okazji dzieci mają szansę dowiedzieć się czegoś o jednej z najstarszej ryb na tej planecie – mówi Sebastian Staśkiewicz, prezes Fundacji Ratuj Ryby.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.