HomeAktualnościW Uniejowie archeolodzy wstrzymali remont

W Uniejowie archeolodzy wstrzymali remont

remont wstrzymany

W wykopie na skrzyżowaniu ulic Dąbskiej, Orzechowej i Biskupa Owczarka nadal prowadzone są badania archeologiczne. Zlecone przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi prace badawcze wstrzymały roboty budowlane w pasie jezdni, rozpoczęte w lutym br. w ramach gminnej inwestycji przebudowy ulicy Dąbskiej w Uniejowie.

Na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku informowaliśmy o możliwych utrudnieniach ruchu w okolicy skrzyżowania ulic Dąbskiej, Orzechowej i Biskupa Owczarka oraz na odcinkach wymienionych dróg w kierunku Rynku Miejskiego i ul. Ogrodowej, spowodowanych rozpoczynającą się wówczas przebudową jezdni i chodników w tym miejscu. Czas realizacji przedsięwzięcia oszacowano na ok. 4 miesiące, co oznaczało zakończenie robót oraz przywrócenie ruchu wraz z początkiem czerwca. Niestety, już wiadomo, że ten termin odsunie się w czasie. Powodem było odkrycie naczynia, które może mieć wartość historyczną, dokonane w trakcie robót ziemnych na terenie skrzyżowania. W związku z tym, na wniosek Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków inwestycja została wstrzymana, a we wspominanym miejscu utworzono wykopaliskowe stanowisko badawcze. Wstępne szacunki mówią o minimum 2-miesięcznej przerwie w robotach, ale okres ten może nawet zostać przedłużony w zależności od postępów prac archeologów i ewentualnych kolejnych znalezisk o wartości historycznej.

O inwestycji

Zadanie inwestycyjne pn. „Przebudowa drogi gminnej Nr 111355E na odcinku ul. Dąbskiej w Uniejowie”, polega na wykonaniu nowej podbudowy i nawierzchni jezdni, zjazdów, chodników oraz ścieżki pieszo – rowerowej wraz z oświetleniem ulicznym, oznakowaniem pionowym, poziomym oraz zainstalowaniem urządzeń bezpieczeństwa i elementów małej architektury, odwodnieniem pasa drogowego i przebudową istniejącej sieci elektroenergetycznej.

W ramach prowadzonego przedsięwzięcia, na skrzyżowaniu zostaną wydzielone pasy ruchu o szerokości 3,50 m, nawiązując tym samym do pobliskiego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Na jezdni pojawi się wyspa oddzielająca pasy ruchu wraz z odgięciem toru jazdy. Lewą stroną ulicy pobiegnie dwukierunkowa ścieżka rowerowa z kostki betonowej, chodnik po prawej stronie także został już częściowo przebudowany.

W obrębie skrzyżowań z drogami powiatowymi powstaną dwa aktywne przejścia dla pieszych, informujące kierowcę o osobie znajdującej się na pasach. Obie „zebry” będą doświetlone, a na jednej z nich powstanie wyspa dzieląca przejście, tzw. azyl.

Dotychczasowe nawierzchnie – mocno już wysłużonych, nierównych chodników oraz wielokrotnie łatanych w tym miejscu dróg – zastąpią chodniki z płyt granitowych, a jezdnia zostanie pokryta nowoczesną warstwą asfaltu, technicznie optymalizowanego pod kątem redukcji hałasu. Mieszanka mastyksowo-grysowa (tzw. SMA), opracowana przez niemieckich inżynierów, to rozwiązanie, które jest kompromisem pomiędzy odpowiednią trwałością i dużą odpornością na koleinowanie nawierzchni drogi, przy jednoczesnej gwarancji odczuwalnej redukcji natężenia hałasu.

Na odcinku ul. Dąbskiej (między skrzyżowaniami z ul. Bp. Owczarka na jednym oraz ul. Targową i Rynkiem Miejskim – na drugim końcu) zaplanowano przebudowę nawierzchni jezdni z dwoma pasami ruchu o szerokości po 2,25 m każdy oraz chodników o szerokości 2 m. W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, ciągi piesze odgrodzone zostaną słupkami blokującymi. Dzięki temu chodnik zostanie oddzielony od jezdni, a ruch pieszych zostanie skierowany na wyznaczone miejsca. Przy ul. Awaryjnej powstanie nowe, wyniesione przejście dla pieszych – także z aktywnym oznakowaniem i doświetleniem.

Ważnym etapem inwestycji jest budowa kanalizacji deszczowej. Dotychczasowy brak odpływów, szczególnie przy bardziej obfitym deszczu, sprawiał niemałe problemy z gromadzącymi się wodami opadowymi, a zalegające w tym miejscu kałuże zagrażały bezpieczeństwu i powodowały „wypłukiwanie” coraz większych dziur w jezdni. Plany wyremontowania dróg i skrzyżowania stworzyły okazję do zaradzenia podobnym zjawiskom, dlatego gmina zdecydowała się na budowę odwodnienia wszystkich ulic objętych inwestycją, również tych, które pozostają w zarządzie powiatu (ul. Biskupa Owczarka).

Uniejów – w zgodzie z przyrodą

Co ciekawe, przebudowa skrzyżowania jest pierwszą inwestycją realizowaną w ramach projektu pn. „Zielony Uniejów – Thermal Resort”, który przewiduje powstanie na terenie miasta ekologicznych przyczółków i żywych, zielonych dekoracji, promujących przesłanie potrzeby dbania o czyste środowisko i klimat. Zgodnie z tym założeniem, teren skrzyżowania zostanie zagospodarowany zielenią. Powstaną pasy roślinności, które wpłyną na estetykę przestrzeni oraz spełnią funkcję ogrodów deszczowych, ponieważ w warstwach retencyjno-filtracyjnych będą gromadzić i oczyszczać wodę deszczową. Poza tym, w bezpośrednim otoczeniu skrzyżowania znajdą się również elementy małej architektury, np.: ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz donice z kwiatami.

Roślinność jest niezwykle ważnym komponentem środowiska w przestrzeni miejskiej. Oprócz tego, że cieszy oko, pełni istotną funkcję klimatyczną, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza. Nowe skrzyżowanie będzie zatem pierwszym naocznym dowodem potwierdzającym, że przyszłość planety nie jest nam obojętna, a hasło „Uniejów – w zgodzie z przyrodą” znajdzie swoje odzwierciedlenie w kolejnych, zaplanowanych do realizacji działaniach.

Wykonawcą gminnej inwestycji jest firma „LuKpol” Krzysztof Łuczak z Uniejowa, wyłoniona dopiero w drugim przetargu. Przedsiębiorstwo złożyło najkorzystniejszą spośród dwóch ofert finansowych, na kwotę 2 388 660 zł. Połowę kosztów realizacji przedsięwzięcia pokryje dofinansowanie w wysokości 1,2 mln zł, które uniejowski samorząd pozyskał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Basen na ścianie! O
Straszna śmierć. N
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.