HomeAktualności z regionu+W przychodniach w Łęczycy pełno pacjentów! Czy to już epidemia?

W przychodniach w Łęczycy pełno pacjentów! Czy to już epidemia?

choroby lekarz

Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej liczby przypadków chorób objawiających się katarem, kaszlem, bólem mięśni. Jak się przed nimi chronić?

O zagrożeniach chorobowych, objawach, profilaktyce i leczeniu rozmawiamy z lekarzem medycyny rodzinnej, Marcinem Zarzyckim.

– Są co najmniej trzy choroby, które dają podobne objawy: przeziębienie, grypa i COVID-19. Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych wywoływana przez wirusy, objawy narastają stopniowo i są to : ból gardła, katar, kaszel, kichanie, bóle mięśniowe, bóle głowy, gorączka – niewysoka. Przeziębienie w większości przypadków trwa 7–10 dni. Przeziębienie jest dość łagodną chorobą, z reguły bez powikłań.

Grypa to ostra infekcja górnych dróg oddechowych wywoływana przez wirusy grypy. Jej objawy pojawiają się nagle i są to: gorączka lub subiektywne poczucie gorączki, dreszcze, kaszel, zwykle suchy, ból gardła, katar lub zatkany nos, bóle mięśniowe i stawowe, bóle głowy, zmęczenie, wymioty i biegunka – rzadko, częściej u dzieci niż dorosłych, ustępują w większości przypadków w ciągu tygodnia. Kaszel utrzymuje się zwykle dłużej – 2 tygodnie lub więcej. Powikłania grypy mogą być dość poważne, dlatego nie należy ich lekceważyć.

COVID-19 to choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, związanego z ciężkim zespołem niewydolności oddechowej. Jej objawy przypominają przeziębienie i są to: ból gardła, ból głowy, zatkany nos, suchy kaszel, uczucie zmęczenia. bóle w dole pleców, utrata smaku lub węchu, typowe dla choroby COVID-19 obecnie znacznie rzadziej. Chorobie towarzyszą groźne powikłania

Z obawami choroby należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej), zamiast leczyć się na własną rękę. Ryzyko zachorowania można zmniejszyć przez wzmocnienie odporności, między innymi przez szczepienia ochronne na grypę i COVID-19, co zmniejsza ryzyko choroby lub złagodzenie jej przebiegu. Szczepienie najlepiej przyjąć w okresie poprzedzającym szczyt zachorowań, ale w można także się szczepić w każdym czasie wzmożonej zachorowalności. Istotna jest też profilaktyka czyli ruch, dobrze zbilansowana dieta, wypoczynek i sen. Dodam, że zainteresowanie szczepionkami jest duże, obecnie czekamy na dostawę, ale zainteresowani pacjenci już są wprowadzani na listę rezerwową – wyjaśnia lekarz.

UDOSTĘPNIJ:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.