W Łęczycy więcej za ciepło! O powodach podwyżki mówi prezes PEC
Od 1 grudnia br. odbiorcy ciepła w Łęczycy płacą więcej za ogrzewanie. W zależności od grupy cena wzrosła średnio od 20 do 40 procent. Powodem wzrostu stawki jest nowa umowa na dostarczanie gazu a wraz z nią nowe stawki za megawatogodzinę.
Głównym dystrybutorem energii cieplnej dostarczanej do mieszkań i instytucji w Łęczycy jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Aktualnie spółka eksploatuje 4 kotłownie opalane gazem ziemnym o łącznej mocy 17,521 MW, 200 węzłów cieplnych jedno i dwu funkcyjnych i zaopatrujących w ciepło budynki mieszkalne i instytucje na terenie całego miasta, 12,5 km sieci ciepłowniczych w technologii rur preizolowanych.
O przyczyny wzrostu cen ciepła pytamy Sławomira Boczkowskiego, prezesa PEC w Łęczycy.
– Podpisana półtora roku temu na bardzo korzystnych warunkach dla odbiorców ciepła umowa za dostarczanie gazu dobiegła końca. Zgodnie z obowiązującymi terminami 26 maja br. podpisaliśmy nową umowę na dostarczanie surowca do produkcji ciepła w postaci gazu ziemnego. Jak wskazuje procedura dokument skierowaliśmy do Urzędu Regulacji Energetyki w celu weryfikacji jej treści, po uzyskaniu akceptacji tego organu od 1 grudnia wprowadziliśmy nowe stawki za jednostkę ciepła, według których cena za ogrzewanie wzrosła średnio o 20 % dla odbiorców indywidualnych i instytucji chronionych, czyli szkół, przedszkoli i 40 % dla pozostałych przedsiębiorstw i instytucji i innych odbiorców – wyjaśnia prezes Boczkowski. – Powodem tej regulacji jest 100 % wzrost ceny gazu. Dodam, że obecna cena obowiązuje do końca roku, nie jesteśmy w stanie przewidzieć na jakim poziomie będzie cena gazu i czy dalej będą obowiązywały tarcze ochronne dla odbiorców ciepła w nowym roku.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.