To jak to jest?… można, czy nie można się kąpać? Zakazów nie ma!
Teren rekreacyjny nad zalewem w Łęczycy jest coraz bardziej atrakcyjny a mieszkańcy chętne spędzają wolny czas w tej części miasta. Niektórzy nawet się kąpią, choć – teoretycznie – nie można.
Są osoby, którym nie przeszkadza brudna woda. Do zalewu wchodzą nie tylko odważni dorośli, ale także dzieci. W końcu jest plaża, leżaki a nawet, od niedawna, molo. W zalewie łęczyckim kąpać się nie można, ale w zasadzie, skąd mieszkańcy mają o tym wiedzieć? Stare tabliczki informujące o zakazie kąpieli są w zupełnie innej części zalewu, przy plaży ich nie ma. W pobliżu plaży czy stanowiska piknikowego nie ma też regulaminu. Tylko przy placu zabaw dla dzieci umieszczono tablicę informującą o zasadach korzystania z urządzeń.
Na problem uwagę zwrócił jeden z mieszkańców, który zastanawia się, na jakiej podstawie poniósłby ewentualne konsekwencje kąpieli w zalewie w razie interwencji służb mundurowych.
– Skąd wiadomo, że kąpiel jest zakazana? Jak ktoś chce, to wchodzi i nie można mu tego zabronić. Nawet na molo jest drabinka do wody, aż się prosi, żeby z niej skorzystać. Nigdzie nie ma zakazów. Albo, jak korzystać z miejsca do grillowania? Na wyczucie? – pyta mieszkaniec Łęczycy.
Zapytaliśmy w magistracie, czy w ogóle spisano gdzieś zasady korzystania z terenu rekreacyjnego nad zalewem.
„Znaki „Zakaz kąpieli” już zostały zamówione i niedługo zostaną zamieszczone. Samorządy, w myśl Ustawy o samorządzie gminnym, sporządzają regulaminy korzystania z obiektów sportowych, placów zabaw oraz kąpielisk. Nie ma regulaminu korzystania z plaży, ponieważ nie ma tam kąpieliska. Na tę chwilę jest to jedynie piaszczysty teren i należy z niego korzystać według zasad dobrego współżycia i szanowania mienia wspólnego, podobnie jak to jest w przypadku innych elementów infrastruktury np. miejsc do grillowania” – czytamy w nadesłanej przez urząd miejski w Łęczycy odpowiedzi.
Urząd miejski poinformował też o ewentualnym utworzeniu kąpieliska w przyszłości.
„Aby móc cieszyć się legalnym kąpieliskiem należy przede wszystkim sporządzić profil wody, który oprócz lokalizacji powinien zawierać także cechy fizyczne, geograficzne oraz hydrologiczne. Trzeba bowiem pamiętać, że łęczyckie zalewy są zbiornikiem sztucznie utworzonym jako skutek zamkniętej kopalni rudy żelaza, dlatego dokładna analiza na temat potencjalnych zanieczyszczeń jest niezbędna. Na wszystkie te rzeczy potrzebny jest czas. Jeszcze w ubiegłym roku miasto Łęczyca poczyniło rozeznanie ofertowe w sprawie zlecenia takich działań. O cierpliwość w tej sprawie prosi burmistrz Paweł Kulesza, który zaznacza, że prace związane z upiększaniem zalewów nie zostały zakończone. (…)”
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.