Szkoła w Błoniu nie zostanie zlikwidowana?
Łódzki kurator oświaty wyraził negatywną opinię na temat intencyjnej uchwały rady gminy Łęczyca, która przewiduje likwidację z dniem 31 sierpnia 2025 roku Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Błoniu. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje wśród mieszkańców gminy i pracowników oświaty. Radni gminy Łęczyca podjęli uchwałę w sprawie złożenia zażalenia na postanowienie kuratora do ministra edukacji narodowej.
Pod koniec ubiegłego roku rada gminy Łęczyca podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji z dniem 31 sierpnia 2025 roku szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Błoniu. Obowiązkiem ustawowym samorządu jest zwrócenie się do kuratora jako organu sprawującego nadzór pedagogiczny o wydanie opinii w sprawie likwidacji placówki. Łódzki kurator oświaty wydał postanowienie, w którym wyraził negatywną opinię w sprawie zamknięcia szkoły w Błoniu. W uzasadnieniu przedmiotowej opinii kurator wskazuje, że zamknięcie szkoły może negatywnie wpłynąć na dostęp do edukacji dzieci z tej miejscowości, a także wprowadzać niepotrzebne utrudnienia dla rodziców i uczniów, którzy będą musieli podróżować do innej placówki edukacyjnej. Zdaniem kuratora, szkoła w Błoniu jest dobrze wyposażona, brak jest tylko sali gimnastycznej, co nie wyklucza możliwości prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego na korytarzu szkolnym. Ponadto wskazuje się na konieczność zbadania alternatywnych rozwiązań, które mogłyby pozwolić na utrzymanie szkoły, biorąc zwłaszcza pod uwagę wartość edukacyjną i społeczną tej placówki.
Odmienne zdanie w sprawie reprezentuje większość samorządowców, co przesądziło o podjęciu uchwały w sprawie wysłania zażalenia na postanowienie kuratora do ministra edukacji narodowej. W przedmiotowym dokumencie wskazuje się na fakt zapisania w uchwale z dnia 28 października 2024 roku w sprawie zamiaru likwidacji szkoły podstawowej w Błoniu, że szkołą w której planowana jest kontynuacja nauki dla uczniów klas I – VIII oraz dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego jest samorządowa szkoła podstawowa im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej. O zamiarach gminy zostali powiadomieni rodzice uczniów i dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej w Błoniu. Uchwałę w sprawie wystosowania zażalenia do MEN poparło 11 radnych, 3 osoby wstrzymały się od głosu i 1 była przeciwna.
Różna ocena decyzji kuratora potwierdza jak istotna jest równowaga pomiędzy potrzebami edukacyjnymi a wymaganiami finansowymi jednostek samorządowych.
– Niska liczba uczniów z źle rokującą prognozą demograficzną w kierunku wzrostu liczby uczniów w placówce oświatowej w Błoniu, niewspółmierne do subwencji koszty jej utrzymania, lepsze warunki kształcenia z bogatą infrastrukturą sportową w postaci sali gimnastycznej i basenu wskazują na zasadność i racjonalność decyzji samorządu – twierdzi wójt Jacek Rogoziński (na zdjęciu).
Jak do tej pory, gmina nie otrzymała odpowiedzi na skargę samorządu złożoną do MEN.
– Obawiamy się – twierdzi jeden z radnych, że ministerstwo nie zdąży udzielić odpowiedzi na naszą skargę do końca lutego br., co przesądzi o uniemożliwieniu przeprowadzenia jakichkolwiek zmian w funkcjonowaniu tej placówki ze względu na ograniczenia prawne.
BRAK KOMENTARZY