HomeKontrowersjeSprawa budzi emocje! Radni gminy Łęczyca zadecydowali – Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu zostanie przeniesiona do budynku szkolnego w Topoli Królewskiej

Sprawa budzi emocje! Radni gminy Łęczyca zadecydowali – Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu zostanie przeniesiona do budynku szkolnego w Topoli Królewskiej

wójt rogoziński

Podczas ostatniej sesji radni debatowali nad projektem uchwały, na mocy której Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu miałaby zostać przeniesiona do budynku szkolnego w Topoli Królewskiej. Wójt Jacek Rogoziński argumentował, że takie działanie jest niezbędne, aby uratować księgozbiór przed wilgocią. Przedstawicielka grupy mieszkańców apelowała, aby nie podejmować takiego kroku. Ostatecznie radni zadecydowali o przeniesieniu biblioteki.

   Temat zmiany lokalizacji biblioteki wzbudził niemałe emocje. Za pozostawieniem placówki przemawiała 70 – letnia tradycja jej istnienia. W imieniu zwolenników pozostawienia placówki w Siedlcu mówiła przewodnicząca Rady Rodziców i równocześnie KGW, Aleksandra Jerzmanowska.

–  Biblioteka na stałe wpisała się w scenariusz życia naszej wsi. Podejmowaliśmy, jako KGW,  różne działania na rzecz tej placówki. Rozwijanie czytelnictwa, to był jeden z naszych ważnych celów – mówiła przewodnicząca.

    W uzasadnieniu projektu uchwały o zmianie lokalizacji biblioteki, wójt Jacek Rogoziński podnosił wysoki stopień zawilgocenia obiektu, brak węzła sanitarnego i niemałe środki, jakie trzeba by było przeznaczyć na remont.

–  W Topoli są przygotowane pomieszczenia, wystarczy je odświeżyć a ponadto w budynku w Siedlcu, w momencie przeniesienia biblioteki, zlokalizujemy lokal dla orkiestry dętej i Koła Gospodyń Wiejskich.

    Argumentacja wójta nie do końca przekonała wszystkich radnych, bo za przyjęciem uchwały głosowało 8 radnych, 3 było przeciwnych i 3 wstrzymało się od głosu. Takie wyniki głosowania przesądziły o przeniesieniu biblioteki.

Nasz reporter odwiedził placówkę, jeszcze w dotychczasowej lokalizacji.

–  Trudno dyskutować z brakiem węzła sanitarnego, bo istotnie go nie ma, a na ścianach można zaobserwować wykwity pleśni. Pomieszczenie wymaga gruntownego remontu –  potwierdza dyrektorka biblioteki, Agnieszka Prawda.

Radny Grzegorz Góra, krytykuje wójta.

–  Nie bardzo rozumiem działania wójta, bo jeżeli utrzymuje się szkołę w Błoniu, gdzie uczy się 17 uczniów a zatrudnia 18 nauczycieli i jest to koszt, jak określił wójt, ok 2 mln zł, to dlaczego nie ma pieniędzy na remont biblioteki, z której korzysta 198 czytelników – zastanawia się samorządowiec.

Pomieszczenie wymaga gruntownego remontu –  potwierdza dyrektorka biblioteki, Agnieszka Prawda
„W Topoli są przygotowane pomieszczenia, wystarczy je odświeżyć a ponadto w budynku w Siedlcu, w momencie przeniesienia biblioteki, zlokalizujemy lokal dla orkiestry dętej i Koła Gospodyń Wiejskich”
UDOSTĘPNIJ:
Akcja na Zalewie Sul
Piekło Aresa z Łę
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ