Śnięte ryby i kożuch na wodzie…
Woda w zalewach w Łęczycy wygląda fatalnie. Pokryta jest w wielu miejscach gęstym, zielonawym kożuchem. Gdzieniegdzie można zauważyć pływające do góry brzuchami ryby.
O zanieczyszczonej wodzie poinformowaliśmy urząd miasta.
Magistrat zareagował szybko, bowiem za kilka dni na swojej stronie internetowej umieścił obszerny artykuł.
„Obowiązuje zakaz kąpieli, a mimo to mieszkańcy – zwłaszcza w czasie ciepłych temperatur – lubią ochłodzić się w łęczyckim zbiorniku wodnym. Nieprzestrzeganie zakazu kąpieli to nie tylko ryzyko otrzymania mandatu. To także narażenie własnego zdrowia, a nawet życia, ponieważ zakaz kąpieli nad zalewem obowiązuje nieprzypadkowo” – można przeczytać w informacji łęczyckiego magistratu.
Zalew jest kuszącym miejscem do kąpieli, ze względu na fakt, że jest tak naprawdę jedynym zbiornikiem wodnym w pobliżu. Obowiązuje jednak zakaz kąpieli w nim ze względu na zły stan wody.
W zbiorniku umieszczone są znaki zakazujące kąpieli. Co więcej, z racji tego, że zalew nie jest kąpieliskiem, oznacza, że w na miejscu nie ma ratownika, który mógłby w przypadku nieszczęścia w porę zainterweniować.
Mapę z kąpieliskami prowadzi Główny Inspektorat Sanitarny. Można na niej zobaczyć zarówno czynne kąpieliska, jak i te, które są zamknięte – https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa
Kąpiel w miejscu zabronionym
Mandat za pływanie w miejscu zabronionym zawarty jest w Kodeksie Wykroczeń (art. 55), który mówi, że: „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.”
Intencja ustawodawcy w tym zakresie była jasna – ryzyko otrzymania mandatu ma odstraszyć amatorów pływania w zbiornikach, w których obowiązuje zakaz.
Paciorkowce, sinice, bakterie coli i inne niebezpieczeństwa
Kara finansowa to nie jedyna nieprzyjemność, jaka może nas spotkać w przypadku kąpieli w miejscu do tego niewskazanym. Latem, a zwłaszcza w sierpniu, wiele kąpielisk w Polsce jest zamykanych ze względu na występujące w wodzie paciorkowce kałowe, sinice lub bakterie coli.
Kontakt z wodą skażoną może spowodować nie tylko zmiany zewnętrzne w postaci wysypki. Przypadkowe jej spożycie może doprowadzić do silnego zatrucia organizmu, co w konsekwencji prowadzi do wymiotów lub biegunki.
Popływajmy, ale bezpiecznie
Zakaz kąpieli to jedno, a kajaki/rowerki to drugie. Tę drugą czynność można uprawiać nad łęczyckim zalewem, a sprzęt wodny dostępny w okresie letnim.
Z kajaków i rowerków wodnych można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 19:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 12:00 – 20:00.
Mieszkańcy mają do dyspozycji łącznie 5 kajaków i 3 rowery wodne, wraz z całym wyposażeniem. Ze sprzętu wodnego można korzystać bezpłatnie (jedyną koniecznością jest uiszczenie kaucji), natomiast dzieci do lat 15 muszą być pod opieką osoby dorosłej.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.