HomeO tym się mówiSmog wrócił do Ozorkowa! Kopciuchy znów trują!

Smog wrócił do Ozorkowa! Kopciuchy znów trują!

smog ozorków

Jakość powietrza jest fatalna. Ostatnie mrozy sprawiły, że intensywność palenia w piecach wzrosła. Ozorkowianie alarmują i kontaktują się z redakcją w sprawie siwego powietrza nad miastem.

Problem powraca co roku w okresie zimowym. W mieście jest duże grono mieszkańców, którzy jeszcze ogrzewają pomieszczenia z pomocą „kopciuchów”.

– Ostatnio nie dało się oddychać. Aż się dusiłam spacerując po mieście – dzieli się swoimi wrażeniami pani Anna. – Najgorzej było rano i wieczorem. Nad Wyszyńskiego unosiła się szara smuga. Podobnie było na Traugutta.

Nie jest trudno potwierdzić niepokojące sygnały od mieszkańców. Wystarczy w internetowej wyszukiwarce wpisać hasło smog i Ozorków, aby uzyskać informacje o stężeniu najgroźniejszych pyłów PM 2,5 i PM 10. W ub. tygodniu dopuszczalne stężenie tych pyłów w powietrzu zostało przekroczone aż o kilkaset procent!

Urząd miasta w Ozorkowie informuje mieszkańców o możliwości skorzystania z programu „Czyste Powietrze”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego programu można ubiegać się o dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Co to takiego pył PM2,5 i PM10?

Atmosferyczne cząstki (PM) to mikroskopijne ciała stałe lub ciekłe zawieszone w powietrzu. Źródła cząstek stałych mogą być naturalne lub antropogeniczne. Największym problemem dla zdrowia publicznego są cząsteczki na tyle małe, że można je wdychać do najgłębszych części płuc. Cząstki te mają średnicę mniejszą niż 10 mikronów (około 1/7 grubości ludzkiego włosa) i są zdefiniowane jako PM10. Są mieszaniną materiałów, które mogą obejmować dym, sadzę, pył, sól, kwasy i metale. Cząstki stałe tworzą się również, gdy gazy emitowane z pojazdów silnikowych i przemysłu przechodzą reakcje chemiczne w atmosferze. PM10 jest widoczny wzrokowo jako mgła, którą uważamy za smog. PM10 należą do najbardziej szkodliwych ze wszystkich zanieczyszczeń powietrza.

  • Cząstki PM10 mogą zwiększyć liczbę i nasilenie ataków astmy
  • Cząstki PM10 powodują lub nasilają zapalenie oskrzeli i inne choroby płuc
  • PM10 zmniejszają zdolność organizmu do zwalczania infekcji

Cząstki PM10 obejmują drobne cząstki stałe zdefiniowane jako PM2,5, które są drobnymi cząstkami o średnicy 2,5 μm lub mniejszej. Największy wpływ zanieczyszczenia powietrza pyłowego na zdrowie publiczne należy rozumieć jako wynik długotrwałego narażenia na cząstki PM2.5:

  • Cząstki PM2.5 zwiększają specyficzne dla wieku ryzyko śmiertelności, szczególnie z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Straszna śmierć 26
Afera z policją i..
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.