Protest w Brennej! Ludzie się denerwują i dzwonią do urzędu
Ostatnie informacje o uchwale antysmogowej oraz programie „Czyste powietrze” wywołały niepokój wśród znacznej części mieszkańców. Urząd odbiera masę telefonów. Sytuacja jest na tyle napięta, że samorząd zamierza w sprawie skontaktować się z sejmikiem województwa.
Wraz z informacją o podatku od nieruchomości mieszkańcy Brennej otrzymują też notkę o obowiązkach związanych z uchwałą antysmogową i programem „Czyste powietrze”.
Od 1 stycznia tego roku obowiązuje zakaz użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców na paliwo stałe wyprodukowanych przed 2007 rokiem. Wynika to z obowiązującej na terenie województwa śląskiego uchwały antysmogowej.
Najwięcej kontrowersji wywołuje zapis dot. eksploatacji kominków.
– Praktycznie w każdym domku są kominki. Pełnią raczej funkcje dekoracyjne, a nie do ogrzewania pomieszczeń. Otrzymałam niedawno z urzędu informację, że będę musiała zainstalować specjalny filtr do redukcji emisji pyłu. Ale taki filtr jest bardzo drogi, kosztuje ponad 15 tysięcy zł. Poza tym, nie wiadomo czy jak już się zainstaluje takie urządzenie w kominku, to czy dym nie będzie leciał do domu – powiedziała nam zaniepokojona mieszkanka Brennej.
Zadzwoniliśmy do urzędu.
– Rzeczywiście, w sprawie kominków i uchwały antysmogowej odbieramy masę telefonów – przyznała urzędniczka. – Mieszkańcy się denerwują. Na rynku brakuje urządzeń do redukcji emisji pyłu i faktycznie takie filtry są drogie. Zdaniem urzędu te przepisy nie są zbyt przemyślane. Dlatego urząd planuje skontaktować się z sejmikiem województwa i omówić przepisy związane z uchwałą antysmogową.
W urzędowej ulotce jest zapis o sankcjach. Można przeczytać, że przestrzeganie przepisów wprowadzonych niniejszą uchwałą będzie systematycznie kontrolowane przez pracowników miejscowego urzędu.
– Czy to oznacza, że teraz nie można w ogóle palić w kominkach? – pyta nasza czytelniczka.
W urzędzie usłyszeliśmy, że zakazu palenia w kominkach nie ma… oczywiście należy spalać dozwolony opał, a nie śmieci.
Urząd w Brennej przypomina też o obowiązku złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w sprawie źródła ciepła w domu.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.