HomeAktualności z regionuPowiat łęczyckiGrabówUważajcie na oszustów! Nowa metoda, to przekręt na piec!

Uważajcie na oszustów! Nowa metoda, to przekręt na piec!

piec oszuści

Oszuści znaleźli kolejną metodę wyłudzania pieniędzy. Tym razem kartą przetargową stało się dofinansowanie do wymiany źródła ciepła. Starsze małżeństwo z terenu gminy Grabów dało się namówić na rzekomo korzystne warunki finansowe wymiany starego kopciucha na piec na pellet.

– Pokrzywdzeni byli zapewniani, że kwota dofinansowania wyniesie od 30 do 90 procent kosztów inwestycji, natomiast w umowie był zapis, że będzie to od 30 do 90 złotych. Podpisali niekorzystną umowę mając przekonanie, że zapłacą tylko 3 tysiące złotych – informuje Andrzej Pankiewicz, prokurator rejonowy z Łęczycy.

Zmiana pieca miałaby kosztować łącznie 34 tysiące złotych, starsze małżeństwo dało się więc przekonać, że przedłożona im do podpisu umowa jest dla nich korzystna pod względem dofinansowania a zapewnienia fałszywego przedstawiciela programu „Czyste powietrze”, wiarygodne.

Kiedy okazało się, że w podpisanej umowie wartość dofinansowania podana jest nie w procentach a w złotówkach, pokrzywdzeni udali się do urzędu gminy w Grabowie z prośbą o pomoc. Urzędnicy wsparli mieszkańców w napisaniu odstąpienia od umowy. Pismo doszło do adresata, na co jest potwierdzenia. Wydawało się, że sprawa została zamknięta, ale z banku przyszło pismo z harmonogramem spłaty rat wynikających z powyższej umowy – wraz z odsetkami na łączną kwotę prawie 29 tysięcy złotych. Zobowiązanie obciążało oboje małżonków na 10 lat. Bank o odstąpieniu od umowy nie został powiadomiony na czas, sprawa ma być analizowana.

Starsi mieszkańcy gminy Grabów stracili też 500 złotych w gotówce za audyt energetyczny przeprowadzony w ich domu w związku z planowaną inwestycją. Z pokrzywdzonymi skontaktował się również mężczyzna, który miał być odpowiedzialny za montaż pieca, gdy usłyszał, że odstąpiono od umowy, stwierdził, że kara umowna wyniesie 2 tysiące złotych.

Oszuści mieli jeździć samochodem z naklejonym logo programu „Czyste powietrze”.

Oczywiście nie każda firma oferująca pomoc w uzyskaniu dofinansowania na wymianę źródła ciepła jest nierzetelna, ale lepiej korzystać ze sprawdzonych form wsparcia lub programów obsługiwanych bezpośrednio przez urzędy i bezwzględnie należy dokładnie czytać przedkładane do podpisu dokumenty.

Zagadkowa śmierć w
W Poddębicach szpit
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.