HomeDramatPo tragedii masowe kontrole obozów harcerskich! W Łódzkiem też!

Po tragedii masowe kontrole obozów harcerskich! W Łódzkiem też!

harcerze

Ministra Edukacji, Barbara Nowacka, zapowiedziała kontrole 300 obozów harcerskich w całym kraju. W poniedziałek ma spotkać się z organizacjami harcerskimi i ze wszystkimi kuratorami oświaty.

Działania to efekt tragedii, która wydarzyła się w miejscowości Wilcze w Wielkopolsce. Do dramatu doszło w czwartek nad jeziorem Ośno na obozie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej okręgu dolnośląskiego.

15-latek utonął podczas zdawania próby harcerskiej. Jego zadaniem było przepłynięcie jeziora wpław w pełnym ubraniu i w ciężkich butach, a następnie rozpalenie ogniska na brzegu. Dystans do pokonania wynosił około kilometra.

Opiekun i ratownik wodny usłyszeli już zarzuty.

Zarzuty narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu usłyszał 21-letni dowódca drużyny i 19-letni ratownik wodny. Mężczyźni nie przyznają się do winy.

Komunikat Naczelnictwa ws. wypadku na obozie harcerskim

Jesteśmy zszokowani informacją o tragicznej śmierci harcerza podczas obozu organizowanego przez Okręg Dolnośląski ZHR w miejscowości Wilcze (woj. wielkopolskie, powiat wolsztyński). Druh Dominik utonął w nocy z 23 na 24 lipca 2025 r. w jeziorze Ośno. Żadne słowa nie wyrażą żalu i współczucia, jakie odczuwamy dla rodziców Dominika, jego rodziny, bliskich i kolegów z drużyny. W ZHR została zarządzona żałoba. 

W Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej traktujemy obozowanie jako kluczowy element naszego programu wychowawczego, w trakcie którego harcerki i harcerze uczą się odpowiedzialności, samodzielności, współpracy. Realizują różne próby i zdobywają sprawności, zawsze dostosowane do indywidualnych możliwości, a przede wszystkim zgodne z zasadami bezpieczeństwa.

Z pierwszych ustaleń wynika, że w tym przypadku mogło dojść do naruszenia tych zasad. W związku z tym jako ZHR podjęliśmy następujące kroki:

  • niezwłocznie powiadomiliśmy odpowiednie służby ratownicze, państwowe oraz kuratorium oświaty i współpracujemy z nimi w celu ustalenia okoliczności wypadku,
  • powiadomiliśmy rodziców uczestników obozu,
  • zapewniliśmy niezbędne wsparcie psychologiczne kadrze i uczestnikom obozu, na miejscu jest nasz zespół ds. wsparcia psychologicznego.

Zapewniamy, że bezpieczeństwo naszych podopiecznych było i jest naszym absolutnym priorytetem. W ZHR dokładamy wszelkich starań, by nasze obozy były nie tylko wartościowe wychowawczo, ale przede wszystkim bezpieczne.

Obóz został zgłoszony zgodnie z powszechnie obowiązującymi procedurami państwowymi jak i zasadami wewnętrznymi Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W każdym roku organizujemy blisko 300 obozów harcerskich. Wszystkie zatwierdzane są zgodnie z państwowymi i wewnętrznymi zasadami, a w trakcie trwania przechodzą liczne kontrole i wizytacje zewnętrzne i wewnętrzne. Po każdej akcji letniej analizujemy przebieg działań, wyciągamy wnioski i wprowadzamy zmiany, które pozwalają nam stale podnosić standardy bezpieczeństwa.

Jeszcze raz chcemy podkreślić, że śmierć harcerza to ogromna tragedia dla nas wszystkich. Łączymy się w bólu z rodziną, przyjaciółmi, bliskimi i całą wspólnotą harcerską.

Do momentu zakończenia śledztwa prokuratury ZHR nie będzie się wypowiadał w zakresie szczegółów zdarzenia.

W imieniu Naczelnictwa ZHR 
Przewodnicząca ZHR hm. Anna Malinowska

UDOSTĘPNIJ:
Ozorków bez ciepłe
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ