Pijesz mało wody? Najnowsze badania udowadniają: będziesz żyć krócej
Odpowiednie nawodnienie wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju chorób przewlekłych – twierdzą naukowcy z amerykańskiego Krajowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (NHLBI). Eksperci przeprowadzili duże badania, które wykazały, że picie wystarczającej ilości wody, jest kluczem do dłuższego i zdrowszego życia. Wyniki swoich analiz opublikowali w czasopiśmie „eBioMedicine”.
Lekarze i dietetycy od dawna przypominają, jak ważne jest dostarczenie do organizmu wystarczającej ilości wody każdego dnia. Wytyczne dotyczące płynów różnią się w zależności od potrzeb organizmu, ale naukowcy zalecają, by kobiety piły od 1,5-2,1 l, a mężczyźni 2-3 l wody dziennie. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców wynika, że wystarczające nawodnienie chroni przed wieloma schorzeniami, a także przedwczesną śmiercią.
Mała ilość wody szkodzi sercu
To, co wcześniej było jasne i co odkryli naukowcy z National Institutes of Health, to fakt, że odpowiednie nawodnienie wiąże się z mniejszym ryzkiem rozwoju niewydolności serca. Autorzy badania wykazali wówczas, że spożywanie wystarczającej ilości wody przez całe życie, wspomaga funkcjonowanie organizmu i zmniejsza ryzyko problemów z sercem. Dr Natalia Dmitriev z Krajowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi, która była zaangażowana w badanie, podkreśliła, że zarówno odpowiednie nawodnienie, jak i zmniejszenie spożycia soli, zmniejsza ryzyko chorób serca.
W najnowszych badaniach – przy wsparciu zespołu badawczego – dr Dmitrieva przeanalizowała związek między odwodnieniem a zwłóknieniem serca. W tym celu badacze wykorzystali dane ponad 15 tys. dorosłych w wieku 45-66 lat, którzy podzielili się informacjami o wizytach lekarskich w okresie 25 lat.
Naukowcy musieli wybrać, którzy uczestnicy nadają się do analiz. Skupili się na osobach, których poziom nawodnienia mieścił się w normalnym zakresie, a którzy na początku badań nie chorowali na cukrzycę, nie zmagali się z otyłością ani niewydolnością serca.
Do ostatecznej analizy włączono 11 814 dorosłych, z których u 1 366 rozwinęła się niewydolność serca.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.