Pijany 22-latek „zaparkował” w obcym garażu. Uszkodził inne pojazdy
Przed sądem stanie 22-letni mieszkaniec powiatu piotrkowskiego, który pomimo wypitego alkoholu postanowił prowadzić auto, nie zważając na to, jakie poważne zagrożenie stanowi na drodze. Kierujący volkswagenem prowadził pojazd mając w swoim organizmie ponad 1,5 promila alkoholu oraz sądowy zakaz kierowania pojazdami.
10 maja 2024 roku około godziny 1:00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Łasku otrzymał zgłoszenie, że w Widawie na ulicy Wieluńskiej doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego – kierujący Volkswagenem wjechał w budynek gospodarczy. Pracujący na miejscu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łasku oraz Komisariatu Policji w Widawie ustalili, że 22-letni mieszkaniec powiatu piotrkowskiego, który jadąc osobowym volkswagenem, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, na łuku drogi utracił panowanie nad prowadzonym pojazdem, wypadł z drogi i wjechał w budynek gospodarczy. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo po sprawdzeniu policyjnych baz danych okazało się, że 22-latek ma aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
W pojeździe poza kierującym znajdowały się dwie kobiety w wieku 21 lat z powiatu piotrkowskiego. Uczestnicy zdarzenia trafili do szpitali. Kierujący volkswagenem wjeżdżając w budynek „zaparkował” w garażu pokrzywdzonego, uszkadzając znajdujący się tam pojazd marki Fiat 126p oraz ciągnik rolniczy. Kierowca niebawem usłyszy zarzuty. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 3 lata. Natomiast za złamanie sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów można trafić za kratki nawet na 5 lat.
Spożywanie alkoholu wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, powodując niejednokrotnie nieodwracalne zmiany zarówno w myśleniu, jak i w zachowaniu. Z badań wynika, że prawdopodobieństwo spowodowania wypadku drogowego zwiększa się kilkukrotnie wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi kierującego. Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka powoduje, iż jesteśmy zagrożeniem w ruchu drogowym. Już dawna mająca 0,1 promila wywołuje u kierowcy problem z koncentracją.
Przypomnijmy!
Gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2‰ do 0,5‰ jest to stan po użyciu alkoholu.
Gdy stężenie alkoholu przekracza 0,5‰ jest to stan nietrzeźwości.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i obejmuje wszystkie rodzaje pojazdów. Kary za kierowanie pod wpływem alkoholu mogą być surowe, włączając w to grzywny, zatrzymanie prawa jazdy, a nawet karę pozbawienia wolności, szczególnie w przypadku powtarzających się czynów. Dodatkowo, od 14 marca obowiązują przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu, lub orzeka się przepadek równowartości pojazdu, jakim poruszał się kierujący.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.