Piesi uciekają przed autami… na chodnikach!
Mieszkańcy Łęczycy muszą uważać spacerując w mieście, bo coraz częściej niektórzy kierowcy traktują chodniki, jak ulice. Zdaniem naszych czytelników, którzy skontaktowali się w tej sprawie z redakcją, policja i straż miejska praktycznie nie reagują na problem a zmotoryzowani czują się bezkarni.
„Najgorzej jest na al. Jana Pawła II” – pisze do redakcji pani Paulina.
„Kierowcy jeżdżą sobie po chodniku i nie przejmują się pieszymi. Musiałam wręcz uciekać przed samochodem podjeżdżającym pod pizzerię. Niebezpiecznie jest też na chodniku przed CUK. To jest nie do pomyślenia, aby piesi musieli uciekać z chodnika przed jadącymi autami” – czytamy w przesłanej informacji.
Kolejną wiadomość w tej sprawie redakcja otrzymała od matki małego dziecka.
„Szłam z córeczką do przedszkola. Młody kierowca jechał za nami po chodniku i w pewnym momencie zaczął natarczywie na nas trąbić, aby ustąpić mu miejsca. Szok. Na chodniku piesi muszą czuć się bezpiecznie”.
Skontaktowaliśmy się z łęczycką policją.
– Policjanci ruchu drogowego systematycznie prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu łęczyckiego. Realizowane są pod nazwą „Kierujący – Pieszy”, gdzie między innymi policjanci reagują na naruszenia zakazu jazdy samochodem, czy rowerem po chodniku. O rezultatach akcji na bieżąco staramy się informować w komunikatach zamieszczanych na naszej stronie internetowej – informuje asp. szt. Mariusz Kowalski, oficer prasowy policji w Łęczycy. – Chcę zaznaczyć, że za jazdę pojazdem mechanicznym po chodniku grozi kara nawet 1500 złotych. Sprawca takiego wykroczenia musi się dodatkowo liczyć z nałożeniem 8 punktów karnych. Policjanci w uzasadnionych przypadkach mogą zastosować środek oddziaływania wychowawczego w formie pouczenia. Natomiast w przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sprawa wykroczenia znajdzie swój finał w sądzie.
Policjant odniósł się do rejonu Łęczycy wskazanego przez naszą czytelniczkę.
– Od początku roku nie mieliśmy zgłoszeń, z których wynikało, że dochodzi tam do łamania tego typu przepisu. Również nikt ze świadków nie złożył zawiadomienia o ujawnieniu takiego przypadku. Pamiętajmy, że każdy kto jest świadkiem wykroczenia może zgłosić się do KPP w Łęczycy i złożyć w tej sprawie zawiadomienie. Dodatkowo korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa sami możemy reagować na niewłaściwe zachowania. Za jej pośrednictwem możemy nanieść konkretne zagrożenie, które będzie monitorowane przez określone komórki naszej jednostki. Dodatkowo Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi uruchomiła specjalną skrzynkę elektroniczną, na którą można przesyłać materiały filmowe świadczące o agresywnym, rażąco naruszającym zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zachowaniu kierowców. Osoby przesyłające materiały filmowe muszą mieć przy tym świadomość, że przekazując nagranie Policji jako potencjalni świadkowie zarejestrowanych zdarzeń mogą być poproszeni o udział w czynnościach w tej sprawie. Adres mailowy: stopagresjidrogowej@ld.policja.gov.pl. Kluczowe, dla pociągnięcia do odpowiedzialności sprawcy danego wykroczenia niezbędne jest podanie:
– daty, godziny i miejsca zdarzenia ( miejscowość, ulica, nr drogi)
– danych dotyczących pojazdu: numer rejestracyjny, marka
– danych zgłaszającego: imię , nazwisko, adres do korespondencji, ewent. numer telefonu – dodaje funkcjonariusz łęczyckiej komendy.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.