Patriotycznie w Łęczycy i Ozorkowie. Uczczono pamięć żołnierzy z podziemia
Już po raz kolejny odbył się w Łęczycy Bieg dla Niepodległej. Główne przesłanie wydarzenia to pamięć o bohaterach narodowych – żołnierzach z podziemia stawiających opór sowietyzacji Polski i jej podporządkowaniu ZSRR.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. W uzasadnieniu określono, że dzień ten będzie wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
– To dobrze, że w Królewskim Mieście zachowujemy pamięć o żołnierzach polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. Tradycja Biegu dla Niepodległej kształci w młodych ludziach poczucie tożsamości narodowej, przybliża trudne dzieje narodu polskiego i ciernistą drogę do suwerenności. Symboliczna jest też długość trasy biegu – 1963 to data śmierci Józefa Franczaka „Lalka”, jednego z Wyklętych – mówił Krzysztof Wójcik, dyrektor ZSZ im. Jadwigi Grodzkiej.
Z kolei w ozorkowskim Młodzieżowym Domu Kultury prezes Towarzystwa Przyjaciół Ozorkowa, Wiesław Kukuła, przypomniał sylwetki pochodzących z Ozorkowa żołnierzy podziemia, którzy po II wojnie światowej sprzeciwiali się uznaniu komunistycznej władzy w Polsce. Po prelekcji wystąpili młodzi artyści z MDK.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.