Od dzisiaj obowiązują nowe obostrzenia w całym kraju
W całym kraju zostaną ponownie zamknięte hotele, zostanie ograniczona działalność galerii handlowych. Przestaną działać kina, teatry, baseny i obiekty sportowe.
Ograniczona zostaje działalność galerii handlowych. Otwarte w nich mają być jedynie sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
Działalność gastronomiczna, polegająca na przygotowaniu i podawaniu posiłków, będzie możliwa wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub w dostawie.
Gastronomia będzie też mogła serwować posiłki i napoje w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc po zajęciu miejsca siedzącego przez pasażera.
Do 9 kwietnia wprowadza się zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.
Nie będą też mogły działać baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness działających w miejscach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.
Wprowadza się też zakaz działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych. Zamknięte będą ponadto kina. Zamknięte pozostaną wesołe miasteczka, parki rozrywki i stoki narciarskie.
Ponadto do 9 kwietnia prowadzenie usług hotelarskich jest zabronione z wyjątkiem m.in. działalności hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych, działalności hoteli dla osób wykonujących zawód medyczny, dla członków załogi statku powietrznego, dla kierowców wykonujących transport drogowy, dla członków obsady pociągu, dla gości będących kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli, czy dla dziennikarzy w związku z wykonywaniem zawodu.
Z kolei prowadzenie takiej działalności jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania będzie możliwe, będzie dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Wchodzą w życie nowe regulacje w sporcie
Rozporządzenie dopuszcza możliwość organizacji współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń sportowych jedynie: dla sportu zawodowego, zawodników pobierających stypendium sportowe, członków kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub paraolimpijskiej, uprawiających sport w ramach ligi zawodowej oraz dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
Warunkiem udziału we współzawodnictwie jest brak publiczności oraz zachowanie odpowiednich zasad sanitarnych, takich jak: dezynfekcja szatni, węzłów sanitarnych, urządzeń i sprzętu sportowego, dostępność środków do dezynfekcji rąk, zapewnienie 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi, itd.
Uczestnicy współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń sportowych nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki, podobnie jak sędziowie i trenerzy.
Możliwe jest indywidualne uprawianie sportu poza obiektami sportowymi z zastrzeżeniem przestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w miejscach objętych tym obowiązkiem, zachowania odległości miedzy osobami poruszającymi się pieszo oraz liczby uczestników znajdujących się w tym samym miejscu.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.